| LikeeChocolate a întrebat:

daca am o deviatie de sept pot sa ma operez chiar daca nu am 18 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Aditzu a răspuns:

Nu.
Operatiile de acest gen sunt indicate a fi efectuate dupa 18 ani!

| K0sti a răspuns:

Ce treaba au anii cu operatia?

| DomnişoaraClannad a răspuns (pentru K0sti):

Pana la 18 ani un copi se maturizeaza. Unele operatii sunt recomandate dupa 18 ani deoarece atunci devii mai dezvoltat din punct de vedere fizic

| K0sti a răspuns (pentru DomnişoaraClannad):

O faci cand trebuie, nu cand crezi tu! Cand necesita operatie o faci si la 5 ani! Pana faci 18 ani mori de 10 ori!

| DomnişoaraClannad a răspuns (pentru K0sti):

Eu ma refeream la operatiile majore. La uni copii mai nedezvoltati e periculos sa faci o operatie majora sa zicem la inima sau alte organe vitale. De aceea ESTE RECOMANDAT, NU OBLIGATORIU dupa o anumita varsta cand devine mai dezvoltat fizic ca sa poata suporta operatia.

| K0sti a răspuns (pentru DomnişoaraClannad):

Inca o data repet, depinde de situatie, daca e nevoie o faci indiferent de varsta! Daca nu e urgent, nu o faci! Si eu am deviatie de sept si stau asa de 20 de ani si uite ca nu am murit! In plus, operatia aia de deviatie e o frectie, se face cu laser acum si poti sa fii cat vrei tu de NEDEZVOLTAT!

| DomnişoaraClannad a răspuns:

Nu, nu poti.
Din moment ce esti minor esti sub tutela parintilor deci iti trebuie acordul lor semnat.

| IoanaPsy a răspuns:

Nu se pot efectua astfel de operatii pentru ca oasele sunt inca in crestere.