| xCangur a întrebat:

Daca dorm la amiaza voi creste in inaltime? Presupun ca si voi cand erati mici va punea parinti sa dormiti ziua si vreau sa stiu daca e adevarata faza asta cu dormitul ziua si cresterea in inaltime. Ms!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| STSickSide a răspuns:

Somnul ajuta corpul si creierul sa creasca si sa se dezvolte!
Creierul are nevoie de somn. Atunci cand doarme suficient :

Tine minte ce a invatat in timpul zilei
Este atent
Se concentreaza mai bine
Rezolva cu succes probleme
Este creativ
Este bine-dispus

Corpul are si el nevoie de somn, pentru ca:

Muschii si oasele sa poata creste
Ochii, fata si pielea sa arate mai sanatoase
Pielea si alte parti ale corpului sa se poata vindeca mai repede
Organismul sa lupte impotriva bacteriilor si bolilor

4 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Eu zic să încerci.Nu ai nimic de pierdut, ai doar de câștigat (centimetri). Succes! happy

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este adevarata faza cu dormitul!
Eu am crescut cea mai inalta dintre frati si surori, tocmai pentru ca am dormit la pranz, in fiecare zi!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da, somnul te ajuta.

| AndCleo4 a răspuns:

Nu e adevărat!?
Chestia era doar pentru ca părinții să te facă să dormi.Ca sa crești in înălțime poti sa practici un sport.