| maxim789 a întrebat:

Dormitul ajuta la cresterea inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Dormitul e foarte important pentru dezvoltarea unui adolescent, ideal e sa dormi 8-9 ore pe noapte, iar somnul cel mai odihnitor si benefic e intre 22-00. Dar nici prea mult somn nu e bun.

| RAY a răspuns:

Da,ajuta la multe somnul

| Violleta2022 a răspuns:

Da, dormitul pe timpul noptii ( de la 10 seara la 6-7 dimineata), ajuta la cresterea in inaltime si dezvoltarea sanatoasa si armonioasa a corpului.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Desigur. Dar pana pe la 20-23 de ani.
De altfel la copii, pentru ca nu ai specificat varsta, din cate imi aduc aminte, perioada cuprinsa intre orele 22 si 01 e una foarte benefica, atunci au loc procese foarte importante in organismul copilului. Printre care si cresterea oaselor.
De altfel practicarea unui sport care necesita sarituri sau alergari poate facilita aceasta dezvoltare (asta daca cauti si alte metode sa cresti in lungime, daca e vorba despre tine).

| alex15ccc a răspuns:

Nu, hormonii sunt responsabili pentru cresterea in inaltime, dormitul corect te ajuta sa ti se formeze o coloana "dreapta"

| anonimaalee29 a răspuns:

Da, daca dormi pe spate.

| anndreeaac1999 a răspuns:

Din cate stiu dormitul fara perna si pe spate, daca ai peste 18 ani nu mai cresti laughing)