| LowKicker a întrebat:

Daca mi-am zgariat o alunita ( e destul de mare ) si mi-a curs sange, dupa care am oprit sangele cu o carpa uscata apasand pe ea, pot sa fac cancer sau ce patesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| TiffanyღBJ a răspuns:

Ar fi bine sa te vada un medic dermatolog. De obicei, nu e indicat sa zgarii alunitele. Dar depinde de alunita.
Daca e vreo problema, ea se poate indeparta, medicul va decide asta.

| cristiana505 a răspuns:

Relaxeaza-te,nu faci cancer dupa o singura zgarietura. Este bine sa iti urmaresti alunitele, daca isi schimba forma sau culoarea si au margini neregulate. Sanatate!

| LowKicker explică:

Am zgariat-o un pic din partea de sus, imaginati-va o cutie de inghetata si iei cu linga o bucata din partea de sus.