| Roxana210198 a întrebat:

Bună.
Dacă nu am purtat gutiera de contenție 3 săptămâni și acum nu este perfect mulată pe dinți, dinții o să își revină și o să îmi fie iar bună?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Se vor mula treptat. Doar sa o porti.

| Xox0 a răspuns:

Gutiera trebuie purtata zilnic. In 3 saptamani dintii ti s-au mutat la loc cum erau inaintea gutierei.
Porti gutiera non-stop, pozitiile dintilor se muta dupa ea si asa incepe sa se vindece osul si dintii sa sa ramana pe pozitia noua. Guiera trebuie purtata pana mori, fara exagerare doar ca dupa o lunga vreme o poti purta mai rar.

| Sjhxjcks a răspuns:

Nu se mai potrivește gutiera pentru ca dinții încep sa și revină la normal. Du-te la stomatolog și soune-i ca le-ai pierdut și ca le-ai găsit azi. Nu știu ce sa faci în această situație începe sa porți gutierele de corectie