| ioanacoruga4567 a întrebat:

Peste o luna o sa imi dau jos aparatul dentar si va trebui sa port aparat de contentie pentru fixarea dintilor in noua lor pozitie. Din cate am auzit, in spatele dintilor de jos iti pune de obicei o sarmulita care nu se vede deloc si pe dintii de sus o gutiera mobila din aia nesuferita. Acum nu stiu daca asa e la toata lumea. E cineva care a purtat aparat de contentie si are idee daca poti alege sa porti sarmulita din aceea si pe dintii de sus, ca sa nu fii nevoit să porti gutiera? Multi mi-au zis ca e enervant ca trebuie sa dai mereu gutiera jos cand mananci si e inconfortabila. Mi-a mancat zilele aparatul ăsta dentar si nu as vrea ca acum la final sa dau cu ''bâta-n baltă'', de aceea vreau sa port si aparat de contentie, dar ma intreb daca exista posibilitatea de a alege gutiera sau sarmulita, după bunul plac.

1 răspuns:
| AnemonaP a răspuns:

Tratamentul ortodontic are două faze: activă și pasivă. Activa este pe durata purtarii aparatului dentar, iar pasiva, contentie mobila si aparat de contentie. Toata lumea indeplineste prima faza, sa poarte aparatul dentar, insa, nu toti duc munca pana la capat. Daca nu vrei ca toti anii de purtat aparat sa fi fost in zadar, asculta 100% de recomandarile ortodontului tau.
Aparatul de contentie mobil(gutierele) se poarta tot timpul in primele cateva luni, cu exceptia momentelor in care mananci. Apoi, se poarta in fiecare noapte, pentru ca pozitia dintilor sa nu se schimbe. Unii recomanda un an, altii recomanda toata viata.
Fiecare caz este diferit si tu nu poti alege decat ce iti recomanda ortodontul. Rar se pune aparat de contentie sus. De gutiere oricum nu vei scapa. Cand iti vei da aparatul jos, vei afla toate raspunsurile la intrebarile tale, legate fix de cazul tau, ce se recomanda si ce nu. Bucura-te de dantura noua, succes big grin