| ScapaMaDeEa a întrebat:

Daca o femeie are sindromul ovarului polichistic nu poate ramane insarcinata? Cat dureaza tratamentul? sad Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista numeroase metode de a ramane insracinata, inclusiv fertilizarea in vitro. Tratamentul poate dura de la cateva luni la cativa ani. Eu ma tratezi deja de 5 ani, dar inca nu am reusit sa obtin o sarcina 9nu am facut fertilizare in vitro)

| ScapaMaDeEa explică (pentru Brigaela):

Urmeaza vizita la ginecolog(e vorba de sora mea de 13 ani!) si dupa ce ne-am documentat mai bine, ne-am dat seama ca e posibil sa aiba S.O.P! Cum se trateaza? sad

| Brigaela a răspuns (pentru ScapaMaDeEa):

Exista mai multe tratamente. Cel mai obisnuit este cu anticonceptionale. Cel mai modern este cu un antidiabetic oral numit metformin, pentru pacientele care au si rezistenta crescuta la insulina (asta va stabili medicul)

| ScapaMaDeEa explică (pentru Brigaela):

Si...cam cat dureaza tratamentul?

| Brigaela a răspuns (pentru ScapaMaDeEa):

Depinde. Tratamentul se da pentru 3 luni, urmat de reevaluare. Poate dura doar aceste 3 luni sau ani de zile (eu ma tratez deja de 5 ani)