| Diana99624 a întrebat:

Buna, TPU! Am o intrebare mai ciudata, dar care ma framanta. Va rog sa imi spuneti daca sanii se pot miscora din cauza dereglarilor hormonale si daca da, care sunt hormonii care cauzeaza asta si la ce nivel? Eu sunt suspecta de sindromul ovarului polichistic si imi este teama ca poate aparea simptomul aceasta. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Testosteronul și DHT in exces atrofiaza sanii prin inhibarea estrogenilor.

| Diana99624 explică (pentru Donsavas):

Multumesc. Si in ce consta mai exact atrofierea? Poti pierde complet tesutul mamar?

| Donsavas a răspuns (pentru Diana99624):

In mare parte, prin creșterea androgenilor se inhiba hormonii feminini care ajuta la acumularea grăsimii in zona aceea, dar da, se poate atrofia și țesutul mamar. Asta nu se întâmpla peste noapte și cel mai probabil nu ți s-a întâmplat, caci se întâmpla la cei care iau androgeni injectabili(steroizi exogeni)

| Diana99624 explică (pentru Donsavas):

Multumesc mult! Deci sa inteleg ca o cantitate mai crescuta a androgenilor in corpul meu, nu ar duce la asta atat de usor, ci doar daca sunt inroduse cantitati semnificative in corp?

| Donsavas a răspuns (pentru Diana99624):

Exact,cantități uriașe, cum se întâmpla la trans FTM, adică sa ai hormonii unui bărbat, ceea ce nu ai cum tu fără Injecții

10 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Dr Google nu e chiar cel mai potrivit. Un doctor ar fi muult mai bun.

| Diana99624 explică (pentru cristimihailov):

Da,dar pana ajung la un medic, am vrut sa cer parerea cuiva care ar putea sti. Pe Google am vazut aceste simptome si de aceea m-am panicat. Dar suspiciunea de sindrom mi-a fost pusa de un medic si nu am reusit sa ajung sa imi verifice analizele

| cristimihailov a răspuns (pentru Diana99624):

Exagerand, bine-inteles, tusea e un simptom comun atat al bolilor de plamani, cat si al racelii dar si al sanatatii.

Depinde dupa ce te uiti.

| MadRaven a răspuns:

Posibil? Da. Probabil? Nu
Dacă doctorul deja anticipează un diagnostic înseamnă că în cazul în care chiar ai această problemă vei lua la timp tratamentul necesar și vei evita pe cât posibil complicațiile. Deși e adevărat că mărimea sânilor variază hormonal după cum a menționat și Donsavas, e mai mult o discuție de "e posibil" și nu de "e și probabil să se întâmple".
În cele mai multe cazuri mărimea sânilor variază odată cu greutatea, respectiv conținutul în grăsime al corpului. (Asta pornind de la premisa că ai trecut de pubertate și nu sunt încă în dezvoltare). Când slăbești, slăbești și de pe sâni. La fel și când te îngrași. Cam asta e principala sursă de variabilitate a mărimii lor.

| Sekim a răspuns:

Buna
Cum a spus si Cristi, daca cauti simptome pe Google, nu vei gasi intotdeauna raspunsul corect. Pe internet e libera exprimare si oricine isi da cu parerea crezandu se mare doctor. Unii citesc prospectul pe medicamente si se dau virologi si mari cunoscatori in domeniu. Mai bine viziteaza un medic la spital si vei afla raspunsul la intrebarea ta. Totusi, *parerea mea, se poate sa NU fie corecta*, eu cred ca nu au cum sa se micsoreze sanii de la probleme de genul. Viziteaza un doctor.
See youwinking

| Crisdc69 a răspuns:

De unde esti Diana?