| ÁnΌMŀŠ a întrebat:

Daca o femeie ramane insarcinata dupa varsta de 40 de ani, exista sanse ca bebelusul sa dezvolte malformatii? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Nu neaparat, depinde si de felul femei, daca e grasa sau slaba.

Poate fi un bebelus perfect sanatos daca si mama lui e sanatoasa, nu conteaza ca are 40 de ani.

| MaliciousDeath a răspuns:

Pot aparea mutatii.In general, sansele sunt de 1-2‰.Daca mama are 40-45 de ani, cresc la 10‰, iar daca are peste 45, ajunge la 21‰.

| Razvan892 a răspuns:

Sunt sanse in jur de 20 %, nu neaparat malformatii cum poate fi o sarcina extrauterina. Toate informatiile le am de la o persoana care este documentata.

| Costy2015 a răspuns:

Bună, din câte ştiu eu nu. Odată ce acea femeie este sănătoasă nu o să păţească nimica copilul. Mătuşa mea a născut la 43 ani un copil complet sănătos.