| anonim_4396 a întrebat:

Daca o persoana fumeaza 1-2 tigari slim pe zi, Sobranie Super s white, exista sansa sa dezvolte vreo forma de cancer/ alte complicatii? Daca da, in cat timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, indiferent ce tigari fumezi, riscul de cancer creste, pentru ca plamanii primesc otrava care ii omoara.

| Drimmero a răspuns:

In ani si ani. Altii fumeaza 2 pachete pe zi si n-au nimic. Mi se pare o prostie fumatul, bagi boala-n tine,, mai si platesti pentru ea.

| aXy99 a răspuns:

Poti sa faci maine sau poti sa nu faci niciodata.

Risti?

| Caro34 a răspuns:

Orice tip de țigări dezvolta cancer cu timpul... in functie de: perioada fumatului, cantitatea de tigari, bolile asociate, ereditatea, factorii de mediu etc. "Tutunul dauneaza grav sănătății!" Nu asta vezi mereu la TV; oare de ce?

| anonim_4396 explică (pentru Caro34):

Ok, stiu ca asta se intampla in cazul celor care fumeaza 1-2 pachete pe zi si tigari tari. De asta am si intrebat daca 1-2 tigari slim afecteaza sanatatea in aceeasi masura.

| gratargratar a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=Z1YSaWYI3V8

Urmateste video-ul asta. E vorba de o singura tigara, nu mai multe.
Dupa parerea mea primele efecte ale fumatului apar in primele luni. Progresiv scade capacitatea de inspiratie, pentru ca traheea se umple de reziduu si tesutul plamanilor isi pierde elasticitatea si volumul. Cat despre cancer - nu se stie. Unii fumeaza toata viata si nu fac, altii fac in cativa ani...