| Mara6392 a întrebat:

Bună! Dacă port ochelari de vedere, ar trebui ca, după un timp, să îmi fac iar un control la ochi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

In fiecare an trebuie sa faci control fund de ochi cîmp vizual tensiune oculara, iar daca medicul constata schimbari in acuitatea vizuală te va chema din 6 in 6 luni la control, o sa iti prescrie picaturi si vitamine pastile pe care sa le i ei pana la urmatoarea vizită in cabinetul doamnei sau domnului doctor, sanatate multa. Ochelarii trebuie sa i porti permanent ca sa corectezi vederea.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar cam trebui măcar 1 data pe an sa mergi la un control

| Anonimul151 a răspuns:

Da. De regulă la 2-3 ani trebuie să îți schimbi lentilele. Și cu ocazia asta îți faci și controlul.

| Anonim147943 a răspuns:

Buna, iti pot spune din experienta, da, pentru ca sa vezi daca ti s-au mai schimbat dioptriile.

| aneliram a răspuns:

Da

| aneliram a răspuns:

Pentru ca ti se pot modifica dioptriile, in functie de evolutia bolii medicul iti apune la cat timp sa faci control.

| king5151 a răspuns (pentru Anonimul151):

Trebuie sa le schimbi doar daca le-ai spart sau ti-au crescut dioptriile, nu le schimbi doar asa ca e o regula la 2 3 ani laughing

| king5151 a răspuns:

La 6 luni.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, in fiecare an!

| darrio2007 a răspuns:

Categoric.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mersi pentru funda

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai? Sanatate multa