| SebiMXS a întrebat:

Cand ma uit in telefon imi fuge un ochi, trebuie sa port ochelari? Si daca da cat ar trebui sa-i port?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la oftalmolog si iti va prescrie dioptriile.
Evident ca va trebuiis a-i porti pana tis e corecteaza vederea.
Incearca sa nu mai folosesti telefonul, decat pentru vorbit la telefon, ca altfel iti strici vederea de tot.

| SebiMXS explică (pentru Violleta2022):

Sunt cam praf fara telefon

| Violleta2022 a răspuns (pentru SebiMXS):

O sa fii si mai praf fara ochi.
Iar din doua rele, il alegi pe cel care nu-ti te lasa chior.
fara telefon pos\tis a tariesti foarte bine si foarte mult. Il duci la urecg\he si raspunzi cand esti sunat, sau apesi pe un bi\uton si sni tu.
Pentru jocuri, filme si alte vizionari, exista PC cu monitor, unde poti vedea foarte bine.

| SebiMXS explică (pentru Violleta2022):

Mai am o intrebare, cu un ochi vad in ceata si cu unu vad perfect, care-i faza?

| Violleta2022 a răspuns (pentru SebiMXS):

Faza este ca un ochi este mai sensibil si a fost mult mai afectat decat celalalt.
Daca nu-ti pui ochelari acum, sa-ti corectezi vederea, problema va evolua si curand nu vei mai vedea nici cu celallat ochi.
In orice caz, este obligatoriu ca telefonul sa fie eliminat!
Cunsoc problema, nepotelul meu tocmai a primit ochelari pentru acelasi motiv si i s-a interzis cu desafarsire telefonul si laptopul, pentru ca au e
S-a inventat smart television (televizorul) pentru asa ceva! Urmareste filmele pe televizor!

| SebiMXS explică (pentru Violleta2022):

Va multumesc mult!

| SebiMXS explică (pentru Violleta2022):

Dar eu am 14 ani, si am inteles ca dupa 8 9 ani se trsteaza foarte greu, nepotul tau cati ani are?

| Violleta2022 a răspuns (pentru SebiMXS):

Are 11 ani.

8 răspunsuri:
| Stropdeploaie a răspuns:

Ochelari corectori. ceva de genul.Dar trebuie sa mergi la medic!