| AdeVero12 a întrebat:

Deci am fost la un control la ochi și se pare că am miopie. Am auzit ceva gen că am -1, 25. Și întrebările mele sunt: Este grav? Va fi nevoie să port ochelari? Permanent sau temporar(dacă temporar cam cât timp)? Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Va trebui sa porti ochelari permanent. Miopia nu se vindeca dar se poate agrava daca nu porti ochelarii.

| fabiola a răspuns:

Grav nu este, dar ochelarii se poarta permanent! Cat- nu stie nimeni.Se fac controale anuale si medicul iti va comunica evolutia!

| OnnyMady a răspuns:

Nu este grav, da va trebui sa porti ochelari permanent doar daca nu te operezi incepand de la 18-21 de ani, dar cum am spus nu este grav deloc, poti incerca lentilele de contact...nici nu vei sti ca mai ai probleme de vedere

| AdeVero12 explică (pentru OnnyMady):

Mulțumesc mult pentru răspuns! happy

| AtateaConditii a răspuns:

Permanent doar daca iti faci operatie de la 18 ani sau se poate vindeca miraculos( deci rar sunt cazuri). Trebe sa porti daca vrei sa nu creasca mai repede decat daca porti ochelari.

| AdeVero12 explică (pentru AtateaConditii):

Cred că voi face operația, dar mai am de așteptat 2 ani. Mulțumesc mult pentru răspuns! happy

| EVA9443 a răspuns:

Sora mea are miopie si poarta de citiva ani ochelari. Ochelarii nu ajuta la imbunatatirea vederii ci mentinerii ca sa nu scada spre mai rau.Surorii mele i-au zis ca doar cu operatie se va recupera.Bafta! si sa nu-ti fie rusine sa porti ochelari

| Mr14Anonim a răspuns (pentru EVA9443):

Sunt in acelasi caz cu tine. Poarta ochelarii cat ai miopia mica. Nu e grav daca ii porti. Se poate vindeca. Dar sa stii ca miopia creste o data cu inaintarea in inaltime. Deci nu te speria. Te poti opera la 18 ani, cand te opresti din crescut.

| AdeVero12 explică (pentru EVA9443):

Nu-mi este. Doar că mi-e teamă ca multe persoane să se îndepărteze de mine. Aveam un prieten, aveam...din cauza faptului că am miopie nu-l mai am. Mulțumesc mult pentru răspuns! happy

| EVA9443 a răspuns (pentru AdeVero12):

Dar nu a fost un prieten adevarat.De ce te-a lasat ce parca miopia se molipseste