| anonim_4396 a întrebat:

De 1 saptamana tusesc incontinuu, cand tusesc ma doare abdomenul, gatul, pieptul si cateodata imi vine a voma de ce? (cum pot scapa de aceasta tuse)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MedRex a răspuns:

Durerea vine de la efortul de tuse, iar reprizele de tuse pot fii foarte puternice incat sa iti vina sa versi. Chestia asta face ca tusea sa fie numita emetizanta. Problema e ca trebuie sa mergi la medic, deoarece tusea emetizanta poate fii semn de la ceva usor ca o traheobronsita pana la pneumonie si mai rau.
Asa ca mergi la medicul de familie sa te vada, daca nu e OK iti va face trimitere spre pneumolog