| Biiiiaaa a întrebat:

De 4 zile am o tuse seaca. Si tusesc din 2 in 2 minute. Cateodata ma apuca si o durere in piept. Si am si ragusit. Dar cand ies afara parca nu tusesc atat de des, aproape deloc si doar ma doare in gat. Cand sunt in casa sau in clasa sau intr-o incapere tusesc incontinuu. In a doua zi am avut si febra mare seara. In urmatoarele zilea mai scazut, dar tot am cateodata. Si daca trag aer adanc in piept, tusesc minute in sir. Si cateodata simt si o stare de greata. dar asta destul de rar. Nu am mai avut asa... Si am doua intrebari : de la ce este tusea? si am voie sa fac sport? ( mentionand ca fac sport intr-o incapere, deci tusesc des? ).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Luci009 a răspuns:

Nu,nu ai voie sa faci sport,o sa transpiri si o sa racesti mai rau,e o raceala doar, eu am patit la fel, tuseam cate 30 minute continuu,si da in incaperi mai inchise cu mai multe persoane in ele iti vine sa tusesti,e ceva normal(nu stiu cauza acestui lucru) dar e normal oricum,ideea e sa mergi la medicu de familie si sa ceri niste pastile de tusit, sau poti merge tu la farmacie si sa ceri, iti recomand si 2-3 pliculete de coldrex, o sa fi ca si nou/a

2 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Ketof capsule

| dana85 a răspuns:

Daca febra nu a scazut definitiv dupa tratament, iti recomand consult de specialist si o radiografie pulmonara.