| Radiadaa a întrebat:

de 2 ani sufar de bulimie, manac si vomit. Vreau sa scap de asta singura, nu am bani de psiholog. Îmi puteți spune cum pot sa incerc sa fac asta, va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Emilian24 a răspuns:

Pai,daca te ai duce la psiholog ar incepe mai intai sa caute de unde a pornit totul astfel sa ri caute un raspuns sau o solutie la rezolvarea problemei asta trebuie sa faci si tu,singura sa cauti de la ca a pornit pentru ca duoa ti ar fi mai usor sa scapi de boala vazand de la ce s-a inceput totul,aceasta bulemie este impregnata in subconstientul tau,tu mereu intretii ganduri ca tu ai aceasta boala,si le intretii cu ganduri de felul ca,,eu nu pot manaca pentru ca voi vomita,,sau,, nu pot sa mananc linistit fara sa vomit,,.Tu ca sa rezolvi aceasta problema trebuie sa ti combati aceste ganduri cu opusul lor, daca tu in fiecare zi cand mananci iti vei crea o afirmatie care sa fie cam asa,, eu sunt bucuroasa ca pot manca iar linistita si fara problema, am scapat de aceasta boala care era doar in mintea mea, acum pot manca fara stres,, ceva de genul da sa fie cat mai pozitiva si credibila pentru tine pentru ca tu trebuie sa crezi ceea ce tu afirmi astfel va fi mai usor impregnat in subconstient. Sper ca te am ajutat daca doresti sa aflii mai multe putem vb in privat

| Radiadaa explică (pentru Emilian24):

Vreau sa vorbim, îmi esti de ajutor

| Emilian24 a răspuns (pentru Radiadaa):

Pai spune mi cu ce as putea sa te ajut dezvolta problema, daca doresti poti sa mi trimiti mesaj in privat

| Radiadaa explică (pentru Emilian24):

Nu merge să-ți trimit mesaj în privat sunt senior

| Emilian24 a răspuns (pentru Radiadaa):

Atunci putem vorbi aici daca doresti

| Radiadaa explică (pentru Emilian24):

O sa scap de asta daca fac cum îmi spui tu?

| Emilian24 a răspuns (pentru Radiadaa):

Pai daca tu iti vei repeta afirmatii in care putin cate putin vei ajunge sa crezi, si vei fi 100% ferm convinsa ca ai scapata atunci da,tu esti cea care ai toata stapanirea asupra corpului tau, corpul tau te asculta pe tine, daca tu ii sugerezi ideea de sanatate el va lucru in conformitate cu ceea ce tu ii sugerezi, sunt atatea oameni care au invins cancerul doar cu ajutorul autosugestiei lor asupra sanatatii pe care si o doreau, tu daca chiar doresti cu adevarat poti totul incepe de la tine

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema ta este ca nu ai invatat ce-, cand- si cum sa mananci sau sa nu mananci.

Vomatul este reactia de respingere a organismului fata de ce intra in organism, prin gura, spre stomac.

Intai, trebuie sa-ti faci un program stabil si regulat de mancare, de 3-5 ori pe zi, pe care sa-l respecti!

In al doilea rand, trebuie sa-ti verifici organismul, daca exista alimente sau combinatii de alimente care iti provoaca starea de voma sau alte tulburari gastrice. Acestia trebuie evitate sau cel putin controlate (consumate cu masura).

In al treilea rand, mananca DIVERSIFICAT si alimente NATURALE, neprocesate industrial.
Te vei simti mult mai bine, nu vei manca mult si prost, ci putin si bine!

| Radiadaa explică (pentru Bula):

Sa mănânc mai multe fructe si legume? Oare o sa scap singura de asta?

| Bula a răspuns (pentru Radiadaa):

Mananca mancare normala, de sezon, la intervale si cantitati normale.

| Radiadaa explică (pentru Bula):

Azi am mâncat doar un iaurt cu putina paine, tot am avit senzația aia de voma, dar m-am abținut. Cu timpul o sa ma fac bine?

| Bula a răspuns (pentru Radiadaa):

Un iaurt si o felie de paine este putin si pentru un bolnav.
In spital se da mai multa mancare, sa numoara de foame pacientii!
Presupun ca esti si subtirica, cu greutatea chiar mult sub 50 kg.

Corpul si mintea ta are nevoie de alimente, nu de infometare. Daca nu mananci suficient, iti distrugi sanatatea, iar la urma vei avea probleme mari de sanatate.

Trebuie sa te re-obisnuiesti cu mancare normala, dar treptat si la ore regulate.
Crede-ma, nici baietilor nu le plac fetele tip "scobitoare"!