| UnCorazonLocoooo a întrebat:

Buna happy.
Care sunt semnele de inceput de bulimie?
Eu mananc foarte putin. In weekend-uri si in vacante nu mananc aproape nimic toata ziua. Cand e scoala ma obliga tata sa mananc macar dimineata dar in rest nimic.
" Mananc " asa de asta vara. Acum cateva luni mi-a spus medicul sa mananc ca incepe sa mi se strice starea de sanatate. Dar eu am continuat asa si acum incep sa mi se vada oasele de parca as fi schelet si daca incerc sa manac imi vine sa vomit de la primele inghitituri. Si daca miros carne vomit imediat...
Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu ai o bulimie destul de avansata si ireversibila fara tratament. Trebuie sa beneficiezi de ajutor psihiatric. Poti incerca la psiholog, dar cred ca starea ta este mult prea grava pentru asta. Mai degraba apeleaza la un psihiatru specializat pe probleme de alimentatie si interneaza-te cateva saptamani intr-un spital special. Daca deja se vad semnele externe ale problemei tale, miocardul (muschiul inimii) este deja intr-o stare avnsata de degradare si poate ceda in orice moment. Luni dimineata trebuie sa te vada deja macar un psiholog si sa incepi terapia, inainte de a fi prea tarziu. Tocmai se mediatizeaza cazul unei tinere care a pierdut lupta cu bulimia la 28 de ani. Cartea zice ca din stadiul in care esti tu, fara tratament, mai poti supravietui maxim 5 ani (daca ai noroc si erai perfect sanatoasa inainte). Insa am vazut femei care au invins boala si au reusit sa duca o viata aproape normala (ma rog, cu limitarile legate de suferinta cardiaca, dar au reusit sa atinga varste chiar considerabile).

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ionut, ai dreptate, am gresit si am zis bulimie, desi era vorba de anorexie. Imi pare rau si va rog sa modificati peste tot in raspunsul meu, inlocuind cuvantul bulimie cu anorexie. Oboseala isi spune cuvantul, se pare.
Ma indoiesc ca statutul meu in acest site spune ca nu am voie sa fiu obosita si sa gresesc. sau ca spune ca trebuie sa mi se atraga atentia cu rautate. Dar...

| Anddrea a răspuns:

Bulimie e cand mananci ca lumea dar te simti vinovata ca ai mancat si iti produci voma. Incearca niste vitamine pentru pofta de mancare. Sper sa te faci bine.

| ionut1980 a răspuns:

@Brigaela

Trezeste-te te rog si fa diferenta intre bulimie - http://www.sfatulmedicului.ro/......erfagie_10 si anorexie - http://www.realitatea.net/......87267.html
. Sunt boli diferite.

Statutul pe care il ai in interiorul saitului te obliga la prudenta si moderatie in afirmatii precum si fundamentarea opiniilor pe care le expui.
Un an nou fericit!

| pwp a răspuns:

Du-te la un doctor!

| yssabela a răspuns:

Consulta medicul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce ai tu nu se cheama bulimie si v-as ruga sa nu mai vorbiti fara sa va documentati sau ce ati auzit sau vazut! Punct!

Ai inceput de anorexie, purging type.Adica organismul tau datorita faptului ca este obisnuit sa nu aiba o cantitate zilnica de mancare ingerata, in mod oarecare constant si egal el reactioneaza prin voma, dureri de cap s. m. d.

Calculeaza-ti BMI-ul, du-te la un specialist sa vezi daca intrunesti toate conditiile pentru anorexia(

| WrongPassword a răspuns:

Brigaela,

Ionut ti-a zis-o bine laughing, trezeste-te!