| DenisaDF a întrebat:

Buna!
De 2 zile am o iritatie in zona buricului. Nu cred ca este varicela deoarece nu s-a extins si nu ma mananca.
Aveti idee daca ar putea fi din cauza transpiratiei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andrei123654789 a răspuns:

E vara=transpiratie.Presupunand ca dormi cu bluze scurte la buric(sau nu neaparat) in somn intervine frecarea(o forta pe atat de folositoare cat si enervanta)Transpiratia contine un procent ridicat de solutie salina(sare), ce este o solutie abraziva impreuna cu frecarea produc iritatii, asta si faptul ca transpiratie mai contine in jur de 25% toxine ce eliminate,daca patrund in zone iritate,duc la infectii(cea mai pesimista varianta posibila) si bineinteles mancarimi(tu ai zicca nu te mananca deci nu e asta,dar o spun ca ma face sa par destept happy ) asa ca pe scurt da,e o iritatie obisnuita,care daca nu va trece(va trece!) te poti duce la doctor. Apropo, daca era alimentara, te manca, ca reactie a sistemului imunitar, aici te poti da cu putina crema de galbenele si iti va trece.

1 răspuns:
| stefyy234 a răspuns:

Este foarte probabil sa fie de la transpiraie. dar poate fi si de la mancare. Daca nu dispare curand eu zic sa te duci la medic. asa ar fi cel mai potrivit