| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Mi-au iesit pe brate niste bubite mici si rosii care ma mananca, si mi se pare ca s-au extins un pic si pe picioare. Sunt contagioase? Sau aveti macar idee ce ar putea fi sau de la ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Atunci poate fi o simplă alergie, sau rujeolă, rubeolă, etc.

Dar să şti că unele persoane pot face varicelă şi de 2 ori ( dacă nu au anticorpi )...
Oricum, dacă zici că bubiţele sunt mai mici, atunci este vorba de altceva.
M-am referit la varicelă deoarece este epidemie în toată ţara şi n-ai precizat cum arată bubiţele...

O seară frumoasă.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mâine dimineață te rog să te prezinți la medicul de familie.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai făcut varicelă!

Dacă arată ca cele din imaginea următoare şi au puţin lichid în ele ( sun nişte băşicuţe ), atunci ai varicelă :
http://t0.gstatic.com/......tp?/images

Dacă e varicelă, atunci eşti contagioasă şi NU ai voie să mergi la şcoală.
Luni dimineaţă mergi la medicul de familie şi apoi stai acasă.

NU există o "regulă" generală care să precizeze cât durează boala, DEPINDE cum "reacţionează" organismul tău...

La fiul meu a durat 16 zile până au dispărut bubiţele/cojiţele/scoarţele respective.

Atât timp cât nu au căzut acele cojiţe/scoarţe eşti contagios şi NU ai voie să mergi la şcoală.

Este INDICAT să stai în repaus la pat, să fie cât mai cald în cameră ( deoarece ajută la apariţia acelor bubiţe şi "scapi" mai repede de ele ), să NU faci baie ( doar duş călduţ scurt şi te speli cu grijă să NU spargi acele bubiţe deoarece rămân semne definitive; NU foloseşti buretele, ci te săpuneşti uşor cu mâna, preferabil să foloseşti gel de duş ), NU te speli pe cap, NU se administrează antibiotice, dacă ai dureri de cap poţi lua Algocalmin, iar dacă ai dureri de gât poţi lua Paracetamol şi unul dintre următoarele medicamente ( cu respectarea Prospectului ) :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

NU te scarpini, chiar dacă te mănâncă acele bubiţe, poţi folosi o mixtură mentolată cumpărată de la farmacie ( cu care te ungi uşor pe bubiţele respective ).

Iar înainte de a merge la şcoală TREBUIE să mergi la medicul de familie să CONFIRME că te-ai vindecat.

Toate cele bune şi multă sănătate.

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Nu am varicela!
1. Am avut cand eram mica
2. Bubitele sunt muuuult mai mici, abia se vad

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci poate fi o simplă alergie, sau rujeolă, rubeolă, etc.

Dar să şti că unele persoane pot face varicelă şi de 2 ori ( dacă nu au anticorpi )...
Oricum, dacă zici că bubiţele sunt mai mici, atunci este vorba de altceva.
M-am referit la varicelă deoarece este epidemie în toată ţara şi n-ai precizat cum arată bubiţele...

O seară frumoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intreb pe TPU pentru ca e sambata seara si abia acum le-am observat.

| diia29 a răspuns:

Probabil este varicela sau o alergie, mi se pare ca este sezonul varicelei. multi prieteni de-ai mei au. si da, este contagioasa!

| MadaxElena a răspuns:

Alergie! nu te scarpina ca se umfla si ramai cu urme! cel mai bine te duci la medic sa-ti prescrie ceva! nu amana!

| Nustiu123 a răspuns:

Wilma,draga. poate ai varicelathinking ..mergi la doctor! :*