| Zdr a întrebat:

Buna. De 5 zile ma confrunt cu o stare de derealizare. Am mai avut o si in trecut, chiar de multe ori. Nu stiu cum sa scap complet de ea. Nu am lipsa de magneziu, mi-am facut analizele. In urma analizelor mi-a iesit ca am lipsa de vitamina D si am urmat tratament, acum am reinceput iar sa iau. Chiar nu vreau sa mai am aceasta stare, ma incurca complet. Am nevoie de concentrare in perioada asta si din cauza starii nu pot. Astept raspunsuri rapid si nu am nevoie de glumite.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Derealizarea și depersonalizarea sunt efectele unor anxietati netratate, sau a altei afecțiuni psihice, dar în majoritatea cazurilor putem vorbi de anxietate nu de ceva grav,ca să scapi de efect trebuie sa elimini cauza,adică anxietatea, asa scapi și de derealizare. Anxietatea se poate vindeca mergând la un psiholog sau psihoterapeut, sau făcând sport frecvent și prin expunere, socializare, înfruntarea unor fobii de care nu aveai curaj sa le înfrunți.