| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU.
Mă confrunt cu o problema destul de serioasa pentru mine.
De 9 luni iau tratament (Cipralex) recomandat de un medic psihiatru. In urma cu 2 săptămâni am inceput sa reduc de la 10 mg la 5 mg odată pe zi (seara) ideea este că mă simt foarte rău: amețeală, durere puternica de cap, înțepătura in piept, greață, puls mic, tremor. Am fost la urgenta și am făcut toate analizele de sânge (au ieșit toate bune) am făcut EKG, raza, ecograf, analiza la glanda tiroida, absolut totul bun. Mi s-a spus că am făcut atac de panică. Am sunat medicul psihiatru și mi-a zis total dezinteresat să măresc din nou doza, atâta tot. Să iau 10 mg. A mai trecut cineva prin așa ceva? Ce as putea face? Oare să rămân tot la 5 mg și să încerc ceva magneziu și vitamine? Îmi este teama sa iau din nou pastila întreaga, daca îmi va fi și mai rău? Sau nu voi putea niciodată să mă obișnuiesc fara ele? Mulțumesc frumos pentru eventualele răspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce mai este de comentat, daca medicul ti-a spus ca ridici doza la 10mg asa cum ti-a prescris-o el initial?
Nu vezi ca luand dupa capul tau, ai ajuns sa te simti rau si sa faci atacuri de panica?
Boala evolueaza spre paranoia si schitofrenie daca nu iei acum tratamentul corect si nu-i acorzi toaat seriozitate, nerezolvand nimic daca reduci dozele, ca boala evolueaza!
Medicamentatia de la psihiatrie se ia pe ani multi si se reduce numai la sfatul medicului, dupa o consultatie riguroasa.

| Moofie a răspuns:

Schimba doctorul, e atat de greu? Poate ai dat de unu slab pregatit, din partea mea ia-le pe toate si culca-te linistit.