| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
De 6 luni vorbesc cu un tip si de vreo luna de zile mi-a spus că are hiv. Pana acum nu am întreținut relații sexuale de nici un fel cu el. Este sub tratament, analizele ii sunt bune si conform studiilor, daca analizele ies bune, virusul nu se transmite. Am citit ceva studii de pe pagini străine care spuneau că sunt sanse sa se transmită acest virus in momentul in care individul răcește, are vreo infecție si imunitatea ii scade.
Acum eu chiar nu stiu ce sa fac. E un băiat extrem de frumos, inteligent si cu un suflet bun dar in acelasi timp ma gandesc, oare chiar merita sa risc si poate sa ma îmbolnăvesc și eu sau sa-mi calc pe inima si sa imi vad de viata mea? Creierul spune categoric nu dar inima spune da.
Va rog sa ma ajutati. Chiar am nevoie de un sfat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Știu cât de nemernică par zicând asta dar eu zic să treci peste și să fii egoistă să te gândești la tine în primul rând. Poate iese totutl bine și frumos, o să aveți o relație lungă și la un moment dat realizezi că vrei un copil, ce faci atunci? Nu mai bine eviți din start situația?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu ai avea nici o altă alternativă, dacă nu ar mai fi alți băieși pe lume, aș spune să îți urmezi inima.
Dar fiindcă mai sunt alternative, să îți urmezi creierul.
La conviețuire intimă nu ai cum să nu faci și tu boala.
Una este să apreciezi un om, cu suflet bun și alta este să îți sacrifici viața pentru el. Viața este a ta până la un punct, de la care încolo aparține viitorilot tăi urmași, la care ar fi bine să le acorzi o șansă să apară alături de un om sănătos.