| simina96 a întrebat:

De aproape o săptămână iau antibiotic pentru o răceala, maine e ultima zi si închei tratamentul. Stiu povestea cum ca nu e bine sa combini alcoolul cu medicamente, dar ce mi s-ar putea întâmpla dacă in seara asta beau un singur pahar de vin după câteva ore după ce am luat antibioticul? In nafara de faptul că scade efectul medicamentului ce alte efecte adverse mai pot fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vei distruge o parte din celulele hepatice. Acxum nu va avea nici un efect imediat, dar peste ani te poti trezi cu insuficienta hepatica daca cumva se mai asociaza o alta problema (de exemplu daca contactezi o hepatita). Stiu ca ai impresia ca tie nu ti se mai poate intampla nimic rau suplimentar, dar nu e chiar asa

| BuLaNNNeL a răspuns:

Esti fata si nu te poti abtine 1 zi 2?! Grav, rau de tot. Ce e asa necesar sa bei? Nu-ti va face mai nimic daca e doar 1 pahar. Oricum antibioticele inseamna anti-viata, laughing e mult mai sanatos vinul in comparatie cu efectele antibioticelor.

| Elena9328 a răspuns:

Poți să faci stop cardiac.

| alinadianaaa a răspuns:

In primul rand isi pierd din eficacitate si in al doilea rand suprasolicita ficatul si nu este deloc bine pentru tine.

| bystefu a răspuns:

Pe naiba, eu am baut si niciodata n-am avut nimic, si nici amicii mei pe care-i auzeam.Acum totul e posibil, depinde de la organism la organism.

| Gentlemans a răspuns:

Ii taie efectul pastilelor, si cica te umfli la fata... eu nu am patit niciodata nimic.