| StAlecs a întrebat:

Este vreun risc dacă beau alcool după antibiotic? Spre exemplu azi am terminat antibioticul și peste 24h beau puțin alcool. Este vreun risc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TraianCostea a răspuns:

Este contraindicat e orice medic consumul de alcool dupa antibiotice. Totusi, la 24 de ore si avand in vedere ca nu vei mai lua antibiotice dupa, nu. Ar trebui sa fi bine, doar daca a un organism extrem de sensibil. Depinde acum si ce inseamna putin alcool. Dar daca vei manca ceva inainte nu ti se va intampla nimic.

7 răspunsuri:
| giony54 a răspuns:

Da este foarte riscant, antibioticul sta in corp mai multe zile si cu alcool face mult rau.Nu este necesar sa bei alcool deloc.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Daca doresti ca antibioticele pe care le ei sa isi faca efectul cum trebuie, este indicat sa renunti la alcool, tutun, pe o perioada de cel putin 48 de ore de la incetarea tratamentului. happy

| 24082000 a răspuns:

Cum dumnezeu sa bei daca iei antibiotice, de geaba le iei ca nu o sa aiba nici un efect! tongue

| CoRrUpT3D a răspuns:

Deci pracric nu-si face efectul antibioticul si mai si inebunestilaughing)). Lasa dq bauturalaughing)

| CoRrUpT3D a răspuns:

Pe mine ma corupt destul laughing

| CoRrUpT3D a răspuns:

Pe mine m-a corupt destul laughing

| TraianCostea a răspuns:

Nu. Dupa 24 de ore de la terminatea tratamentului cu antibiotic nu vei avea probleme din cauza alcoolului. Bine, nu de la amestecul de aclool u antibiotice. Efectele produse de alcool in organism sunt aceleasi, dar poti bea linistit, nu vor aparea probleme neobisnuite.