| anonim_4396 a întrebat:

Salut,

Am otita si fac tratament cu Oxacilina 500mg. Maine am de mers la o zi de nastere si parca imi e pofta de o bere, 2, 7, poate 17... M-am gandit sa intrerup asadar maine tratamentul ca sa nu asociez antibioticul cu alcoolul. Daca ultimul antibiotic il voi lua la ora 0:00, e ok daca peste vreo 14 - 15 ore ma apuc de baut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Numai daca bei maxim o bere. Pentru mai multe, trebuie sa treaca minim 3 zile.

Abh
| Abh a răspuns:

E inadmisibil sa intrerupi tratamentul pentru ca vrei sa bei alcool. Bea bere fara alcool.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se întrerupe tratamentul ( sub nici o formă ), nici măcar pentru o zi!

Altfel, îl faci DEGEABA!

Şi, NU e ok să bei alcool la 14-15 ore de la ultima doză!

NU se consumă alcool cel puţin 24 de ore de la întreruperea tratamentului!

NU cred că "se termină lumea" dacă nu bei 1-2 beri, ori un whiskey rolling on the floor

Toate cele bune.

| oioneko a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu. Otita nu e de neglijat, nu o sa mori daca nu bei, dar daca totusi vrei sa bei icearca cat mai putin alcool posibil, din experienta te sfatuiesc sa nu intrerupi tratamentul, nu degeaba este dat la un anumit interval.