| CrissCrisuletzzzz a întrebat:

De cand eram mica am observat ca am limba crapata, fisurata! Nu ma deranjeaza cand manac sarata sau altceva...sa ma usture sau mai stiu eu ce. Am intrebat o fata si mi.a spus ca am o ciuperca pe limba la fel a avut si ea...si a luat niste picaturi ai limba a devenit normala. Imi poate spune cineva cum se numesc picaturile sau ce pot sa fac in acest caz? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Unele persoane se nasc cu limba fisurata ( in termeni medicali, se numeste 'limba scotala" sau "limba plicaturata")--- vezi poze in link :http://dermato-venerologie.ro/wordpress/archives/1053
Daca nu se asociaza cu anumite sidroame ( copii cu sindromul Down au limba fisurata), limba fisurata este considerata o varianta a arhitecturii normale linguale--- se banuiesc cauze ereditare.
Pentru limba fisurata nu este necesara nicio terapie sau medicatie--- trebuie doar, atunci cad iti cureti dintii, s-o periezi pentru a indeparta resturile depuse in crapaturi.

| giony54 a răspuns:

Este o candidoza si se trateaza cu ulei de oregano, 3 picaturi puse pe limba.Le poti cumpara de aici http://www.mypurnutrition.com/products/oregano-oil.Trebuie facut tratament o luna de zile si vei scapa definitiv de ea.

| iulian1302 a răspuns:

Daca este sau nu ciuperca asta doar un medic specialist ORL poate spune. De obicei in cazul fungilor(ciupercilor) limba te doare/te ustura mai ales cand mananci sarat. In general in cazul fungilor se dau picaturi de vitamina A care se iau de 3*10 picaturi /zi( picaturile se pun pe limba si se inghit).Pe langa aceste picaturi se mai administreaza si un alt medicament numit Fluconazol care se ia o tableta pe zi timp de 7 zile. Totusi cel mai bine ar fi sa mergi la un consult de specialitate ORL.

| Ana1anaa a răspuns:

Cumperi de la farmacie o sticluta de glicerina boraxata..cam asa se numeste