| Ixchel a întrebat:

Bună
De câteva zile am nişte dureri groaznice de stomac şi nu ştiu care ar putea fi cauza.Se poate datora faptului că în ultima perioadă am consumat o cantitate mai mare de medicamente?
Mulţumesc anticipat celor care răspund.happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cripistinna a răspuns:

Buna. Daca cresti numarul medicamentelor trebuie luata o pastila de Stamicin pentru a evita durerile de stomac si ciupercile, mai ales daca iei si antibiotice.Inainte sau dupa ce iei medicamentelr mananca si bea ceva, mai ales daca iei multe medicamente(iti pot ataca stomacul si ficatul). Sper ca ti-am dat sfaturi bune.Cristina.

6 răspunsuri:
| alexa a răspuns:

Da, sa stii ca este posibil
si eu am patit asa de la antibitiotice. exista la plafar niste pastile(nu mai stiu sigur cum se numesc)care te vor ajuta sa iti ameliorezi durerea pe tot parcursul tratamentului sau perioadei care iei madicamentele celelalte si sa nu te mai afecteze atat de mult

| Drums a răspuns:

Buna si eu am patit la fel... uite cum mi-a trecut:
dimineata pe stomacul gol am luat timp de 1 saptamana omez. dar neaparat pe stomacul gol.mananci dupa 30 min.
am evitat mancrurile prajite.am mancat mai mult fiert.
aam baut multe lichide.
si cand ma durea foarte tare luam no-spa.
poti sa iei si digest-duo. e bunicel

| anotherchild a răspuns:

Da.
Este durere in sensul propriu?
Sau simti cum te roade stomacul?
Medicamentele puternice consumate in cantitati mari pot fi foarte nocive.
Daca durerea persista, incearca sa mergi la medicul de familie, care te va trimite sa faci o radiografie [nu trebuie sa mananci nimic inainte de asta] sau ceva de genul.
Si eu am avut aceasta problema acum vreo 3 ani.
Ma rodea noaptea mai ales, ingrozitor stomacul.
Mult noroc!

| RXN a răspuns:

E foarte posibil, dar gandeste-te si la alte aspecte.Ai o alimentatie sanatoasa, ai respectat informatiile de pe prospect? Nu mai fa abuz de medicamente si nu le mai amesteca aiurea daca nu urmezi un tratament prescris de doctor.Mai bine faci o vizita la medic daca nu-ti trec in cateva zile ca nu cumva sa ai altceva mai rau.Ai grija de tine.

| princess87 a răspuns:

Da, se poate... dar cel mai bine ar fi sa te duci la doctor sa vezi. NU sta asa

| LasVegas a răspuns:

Da, medicamentele trateaza o problema, dar provoaca alta, mai ales cantitatile mari.