| Adina371 a întrebat:

Bună! De câteva zile am o problemă foarte urâtă. Poate o sa vă plictisesc că scriu prea mult dar vreau sa mă explic bine...eu de când eram mica am avut parte de foarte mult stres, cu timpul mi-am dat seama că am anxietate și depresie, încă nu am fost la niciun doctor dar simptomele sunt clare. Acum în ultima perioada tot la fel am experimentat multe situații neplăcute și m-am stresat foarte tare, însă problema cea mai mare a început acum două dimineți, am simțit cum o greutate foarte mare se pune pe mine, nu puteam să mă mișc deloc și aveam respirația foarte accelerată, m-am chinuit și într-un final m-am trezit, a fost groaznic, am crezut că am avut acea chestie numita paralizie in somn și speram să nu se mai repete. A doua seara am dormit cu becul aprins și nu mi s-a mai întâmplat în schimb am avut vise foarte urâte. In această dimineață iar mi s-a întâmplat, s-a pus aceeași greutate pe mine doar că de data asta a fost mai rău, simțeam efectiv ca ma zguduia toată, simțeam că se zguduie patul cu mine și tot la fel nu puteam să mă mișc, a fost groaznic. Sunt speriata că nu mi s-a mai întâmplat așa ceva niciodată și m-am speriat și mai tare când am văzut că se repetă. Poate fi din cauza stresului să-mi joace mintea feste in timpul somnului, sau ce mi se poate întâmpla? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cumpăra melatonină de la farmacie si ia seara inainte de culcare o pastilă ce varsta ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu suferi de tulburări de somn cauzate de stres,stresul poate cauza foarte multe probleme atât fizice cât și emoționale.
Ai spus că atunci când erai mică ai avut parte de mult stres, lucrurile acele care te-au stresat probabil că te-au făcut să suferi de tulburare de stres post-traumatic.
Trebuie să scapi cât mai repede de stresul din viața, stresul te poate înbolnăvii, discută cu cineva de încredere despre problemele tale să te ajute să treci peste această perioadă stresantă din viața ta, iar dacă nu ai pe nimeni cu care să discuți mergi la phiholog (nu ești nebună spun să mergi la psiholog doar ca să discuți despre problemele tale cu stresul).

| Anyo1988 a răspuns:

Off imi pare rau pentru tine stiu cum este si sincer sa fiu eu chiar am trecut prin acea paralizie in somn de mai multe ori si este foarte inspaimantatori. Incercam sa ma trezesc din somn insa nu puteam, nu imi puteam deschide ochii si nu puteam sa imi misc corpul, incercam din toate puterile sa misc macar capul sau o mana sau ceva orice si toate eforturile mele erau in cadar ma simteam prizonier in propriul corp la propriu si la figurat sad sper din suflet sa nu treci prin asa ceva. Si iti dau acelasi sfat ca persoanei de dinaintea mea vorbeste cu cineva, descarcati sufletul te poate ajuta. iar daca nu ai cu cine sa vorbesti iti ofer si tie ca si altora Facebook meu yonik andrey ionel movila si voi incerca sa te ascult si sa te sfatuiesc/sustin in masura in care pot. Nu trebuie sa treci singura prin greutati. Ai grija de tine te rog si sper sa fi bine