| NのON a întrebat:

'Neata peeps.
Daca nu am experimentat niciodata parasomnie, sau paralizie in timpul somnului, exista vreo sansa sa experimentez aceasta disfunctie, acest "bug" al fiintei umane de acum incolo?
Mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ei, na ---vei "experimenta", viata-i lunga, timp berechet! Si, apoi, nu privi o parasomnie cu aparitie sporadica ca pe ceva care apartine, in exclusivitate, patologicului(cum incearca sa-ti sugereze ramon2473!).Orice om "experimenteaza', in viata, cel putin un cosmar urmat de o trezire brusca cu imposibilitatea de a-si misca trupul/membrele.

| NのON explică (pentru alessia5158):

Nah, nu voi trece prin asa ceva. xD

| LaLaura a răspuns:

Ma faci sa ma simt bolnava
. eu am pralizie in timpul somnului, nu mereu, in mare parte in zilele foarte stesante, si nu e misto deloc, de 3 ori era sa ma sufoc in somn si e groaznica senzatia, ai impresia ca chiar o sa mori. Iar dupa ce te chinui sa te trezesti, ai o durere ingrozitoare de cap.

| NのON explică (pentru LaLaura):

Mersi. asta chiar mi-a ajutat paranoia. c':

| LaLaura a răspuns (pentru NのON):

Nu ai pentru ce. Nu e atat de frumoasa cum pare.

| NのON explică (pentru LaLaura):

Eram sarcastic, dar mersi oricum. Si stiu, mi-am imaginat cum poate fi. ^^

| LaLaura a răspuns (pentru NのON):

Ciudat sa fi sarcastic. crede.ma ca nu ai de ce sa fi sarcastic. In fine.

| NのON explică (pentru LaLaura):

Eh, perspectiva fiecaruia.

| LaLaura a răspuns (pentru NのON):

Da, doar ca am impreaia ca iei totul la misto si e grav. Dar cum am ai spus, fiecare cu parerea lui. Dar sincer sa ai paralizie in timpul somnului nu e cool, mai ales ca poti sa mori ( dupa cateva zile dupa ce mi s.a intamplat primul episodul, mi.am pus intrebarea ca daca eram mai batrana sau inima mea nu era asa de sanatoasa, muream atunci, in somn intr.o senzatie groaznica de sufocare ).

| NのON explică (pentru LaLaura):

Nu e grav. In fine.
Stiu, stiu, dar nu afecteaza corpul direct, doar influenteaza emotiile, care la randul lor pot afecta alte functii ale corpului.

| LaLaura a răspuns (pentru NのON):

Cum sa nu iti afecteze corpul? Pai i.a tineti respiratie 2 - 3 minute, nu.ti afecteaza inima? Te asigur ca iti afecteaza. Dupa ce m.am trezit ma intepa si inima in afara de durerea ingrozitoare de cap. Te asigur ca iti afecteaza tot corpul cand esti la un pas de moarte.

| NのON explică (pentru LaLaura):

Cum am spus, stagnarea muschilor nu afecteaza direct corpul. Dificultatile respiratorii pe care le-ai intampinat au fost efecte secundare ale socului.
Ai inteles ideea. Sunt de acord cu tine, iti afecteaza corpul dar asta depinde de persoana, organism, circumstante etc. Cel mai probabil nu-l afecteaza. Si eu am avut parte de dureri foarte grave de inima din cauza unei enervari si nu si-au lasat amprenta, deci durerea nu inseamna intotdeauna daune considerabile.
Ai grija de tine.

| LaLaura a răspuns (pentru NのON):

Dar daca nu ma mai trezeam? adica ramaneam in paralizie si ma sufocam? nu era grav? muream, cred ca nu exista ceva mai grav decat moartea.
Eu m-am gandit si la asta, si m-am dus la medicul meu de familie. Mi-a spus ca e din cauza stresului in mare parte, oboseala, cafea, tigari, alcool ( nu beau, nu fumez, deci la mine nu declanjeaza astea). Si m-a spus sa am mare grija ca pe viitor daca nu dau atentie, nu am grija de mine, se poate agrava.
Deci, nu stiu ce ai experimentat tu, dar sa ai impresia ca chiar o sa mori, si incepi sa te lupti ca sa nu mori atat de tare incat sa te poti trezi din paralizie ( depui un efort imens ca sa te poti trezi cand vrei tu), nu cred ca ai experimentat si nu iti doresc asta, e groaznic sa stii ca o sa mori sufocat si sa nu poti sa faci nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce te gandesti ca tocmai tu sa experimentezi acest „bug"? Poate nu-l experimentezi deloc, fiind o persoana complet sanatoasa. Acest bug este experimentat de foarte putine persoane si e periculos in caz ca nu stii.
Nu stii care va fi viitorul deci e bine sa nu te mai gandesti la lucruri periculoase, negative.

| NのON explică (pentru anonim_4396):

Sa zicem ca sunt genul ala de tip in mintea caruia primeaza gandurile negative, fara voia mea, bineinteles. De curand am realizat ce inseamna acest "bug" si prima mea impresie a fost cum ca mai toata lumea il experimenteaza. De aici a pornit si starea de insecuritate majora, fiind deja terifiat de povestile celor care au trait asta. :s laughing Da, stiu ca nu sunt predispus genetic sa patesc asa ceva, si n-a fost niciodata cazul la mine, dar tot am tinut sa intreb... thinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru NのON):

In orice caz nimani nu stie sa iti raspunda daca vei avea sau nu aceasta experienta. Fara misto dar gandurile la asa ceva sau la ce ai putea pati in viitor nu duce decat la amplificarea starii de panica, boala secolului pe langa depresie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe langa ce mai baga astia la tv, accidente, crime etc etc, daca ma mai gandesc la ce boli sau mai stiu eu ce mi se pate intampla in viitor, sigur cad in panica.De fapt asta e si scopul acestor emisiuni si stiri, televiziunea fiind numarul unu in manipulare.

| andreeaxxl a răspuns:

Nu-ti recomand, si mie mi se intampla si e groaznic sa vrei sa te misti si sa nu poti.Nu-ti poti misca nici macar uin deget!