| AlwaysVanillaa a întrebat:

De cateva zile de cand sunt racita imi curge un ochi. ma trezesc cu el lipit si am ceva galben pe gene. Cred ca si ochiul imi este putin rosu sau chiar galben. Imi poate spune cineva daca este infectie? Sau ce as putea lua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MisleadMagic a răspuns:

De 14 ani fac conjunctivita in fiecare primavara, dar aici nu este neaparat cazul. Fa-ti programare la oftalmolog, dar pana ajungi la doctor fa-ti ceai de albastrele, raceste-l si puneti comprese pe ambii ochi. Ai grija ochii sunt simptatici, adica o data ce ai o problema la unul apare si la celalalt, incearca sa nu folosesti acelasi servetel cand te stergi, de la un ochi la celalalt.

6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai conjunctivita purulenta, trebuie sa mergi la oftalmolog pentru tratament, cu ochiul nu te joci. Din cauza unui tratament necorespunzator, o mica si inofensiva conjunctivita se poate transforma in ceva mult mai rau, cum este o cheratita care, in timp, poate evolua in forma unui ulcer cornean.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Prin datele pe care le expui, este clar ca este vorba de o conjuctivita, tinand cont de secretia alb-galbuie care se depoziteaza la radacina genelor sau coltul ochiului. Este necesar consult medical de specialitate. Trebuie sa se recolteze probe de secretie oculara pentru a identifica cauza conjuctivitei. Atentie conjuctivita se poate transmite de la o persoana la alta insa nu determina complicatii serioase. Îti urez o zi buna si multa sanatate.

| darrio2007 a răspuns:

Ai stat in curent.Mergi la oftalmolog.

| GyeBaek a răspuns:

Du-te la oftalmolog.

| Funditsa a răspuns:

Ai stat in curent. Este conjuctivita. Te mananca ochiul?
Eu zic sa te duci la oftalmolog.

| 123456_2345 a răspuns:

Este conjunctivita!