| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Am aproape 14 ani si de cateva luni de zile in fiecare lună sau de doua ori pe luna ma trezesc ca ma ustura ochii si am senzatia ca am ceva in ei, cum simti atunci cand ai o geana in ochi. De cele mai multe ori am la ochiul drept. Si cand clipesc ma doare rau, de fiecare data nu trece decat daca imi pun picatura Hylo Comod. Chiar azi s-a intamplat asta si la fel si acum 2 saptamani. Deci s-a intamplat mai des decat de obicei. Precizez ca port ochelari de vedere. Poate fi din cauza ca nu sunt buni? Nu mai pot, ma enerveaza rau ca ma trezesc asa... si s-a intamplat sa ma trezesc si peste noapte cu aceleasi simptome, ma ustura atat de tare incat ma trezeam. Poate fi o infectie? Ar trebui sa merg la doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Da, du-te la doctor!

| Iote a răspuns:

Ai ochii obositi, ai conjunctivita, poate nici ochelarii nu mai sunt buni...
Mergi la oftalmolog. Repede. Nu mai pune in ochi toate prostiile vazute in reclame.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Numai medicul poate stii ce ai, medicul oftalmolog i ti face fund de ochi este o procedură simplă ne dureroasă te pune la un aparat special optometru care măreste pupila si medicul poate observa modificarile apărute la nivelul ochiului. Si cîmp vizual pentru determinarea dioptriilor, ce carsta ai? Esti fată sau băiat? Mergi la medicul de familie si cere i trimitere la oftalmologie, vezi sa ai buletinul tau si cardul de sanatate la tine ca sa i ti poată da trimiterile la medicul oftalmolog.

| 0oanonimo0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Primele trei cuvinte pe care le-am zis: am aproape 14 ani. Daca nu citesti intrebarea bine nu mai pune intrebari prostesti... mi-am zis clar varsta la inceputul intrebarii. Si apropo, sunt fata. Am dioptrii -2, 25. Stiu ca e mult. Nu pot sa vad nici cand merg fara ochelari, ma impiedic pe strada...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Picaturile acelea pe care le pui acum, cine ti le-a recomandat? Ce medic?

| 0oanonimo0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mi le-a recomandat nimeni, sunt picaturi pe pare ti le pui si te simti mai bine din cauza lor.

| gogu220 a răspuns:

Câte ore pe zi stai cu ochii în telefon / tabletă / PC?
Poate că ar fi bine ca la o oră să faci o pauză de 10 min măcar.

| 0oanonimo0 a răspuns (pentru gogu220):

Cine a zis ca sunt o obsedata de telefon? Nu am 5 ani, stiu si eu ca daca stau prea mult imi poate afecta ochii. Pe telefon stau vreo 4-5 ore pe zi, pentru ca restul timpului merg la scoala si stau pe afara. Doar dimineata stau vreo ora inainte sa plec la scoala si dupa ce vin mai stau seara.