| micki_6523 a întrebat:

Bunasad
De cateva zile...Ma doare in capul pieptului pana in zona buriculuicryingcrying
Tine 2-3 min durerea apoi trc si peste 10 min revinecryingsad
Care este cauza durerii si cu ce o pot eliminacrying
fundita mareeecrying
; x

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azul a răspuns:

Asa facem si eu. Exact asa ma durea si pe mine. Si eu mancam tot cand mi-era foame. Du-te la medicul de familie sau ia OMEZ. Ti-am spus nu stiu daca ai acelasi lucru ca al meu dar dupa cum spui pare a fi ceva asemanator. Bafta:*

6 răspunsuri:
| s4a a răspuns:

Ia un sfert de lingurita de bicarbonat de sodiu dizolvat in putina apa. Daca durerea dispare problema poate fi hiperaciditatea gastrica (bicarbonatul este antiacid). Se poate trata naturist cu ceai de sunatoare sau alte plante si prin alimentatie regulata.
Daca durerea nu raspunde la antiacid va trebui sa apelezi la medicul de familie.
O cauza mai serioasa ar putea fi infectia cu Helicobacter Pylori, o bacterie care afecteaza mucoasa gastrica si poate cauza probleme grave daca nu este tratata.
De asemeni, pancreatita acuta poate avea simptome asemanatoare cu cele gastrice. Pancreasul se afla in spatele stomacului iar durerea radiaza in tot abdomenul superior. In acest caz apar insa si alte simptome (greata, varsaturi).

| ThinkPink a răspuns:

Poate e dde la foame, mie mi se intampla asta, sau poate ai sarit prea mult

| micki_6523 explică:

Nu mananc la ore normale
mananc atunci cand mie foamesad

Ma doare din capul pieptului pana in zona buriculuicryingcrying

Parca am un gol in stomac
dar nu imi este foame
de multe ori nu pot manca pentru ca ma doare ff tare

| Azul a răspuns:

Buna!
Si pe mine m-a durut in capul pieptului timp de 1 luna.
Am avut inceput de gastrita.
Ti se intampla sa nu mananci masa regulata?
Daca nu mananci regulat poti sa ai si tu la fel. Mie mi-a spus doctorul de familie sa iau OMEZ si mi-a trecut. Acum depinde de ce ai tu.
Sper ca am putut sa te ajut!
Succes!

| Azul a răspuns:

Si pe mine ma durea atat de tare incat imi venea sa mor. Uneori nu mai puteam nici sa stau in picioare

| bughy89 a răspuns:

Mai vreau niste detalii legate de durere. Daca este chiar in gaura de sub stern si este o durere care te macina pe interior ar putea sa fie gastrita. Da-mi mai multe detalii si o sa iti spun concret.