| Mariaღ a întrebat:

Azi am fost la un control medical in afara orasului meu si am mers la mall sa mananc. Mi-am luat un meniu de la KFC picant si dupa cateva ore m-a apucat durerea in capul pieptului care ma deranjeaza. Eu nu mananc des la KFC si atunci cand o fac ma doare in capul pieptului. Care ar putea fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Anumite alimente, cum sunt cele condimentate de la KFC, cresc foarte mult aciditatea gastrica, ceea ce irita foarte mult mucoasa stomacului producand durere. Iti poti calma aceasta durere cu medicamente de tip Dicarbocalm/Omez/Ranitidina. Incearca sa eviti alimentele care iti creaza astfel de probleme.
http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-durere-de-stomac

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Probabil ai gastrita, fa-ti o analiza de Helicobacter Pylori.

| AdelinaC a răspuns:

Ai facut o indigestie de la mancarea aia,tu singura ai zis ca din cauza asta te doare.
Daca poti,ar fi bine sa vomiti ca sa elimini mancarea care nu ti-a priit, dar daca iti este teama de asta, ia totusi un Metoclopropramid ca sa usurezi digestia si sa te simti mai bine.Deasemenea,bea un ceai de menta sau galbenele ca au efect de calmant digestiv.

| superdorex a răspuns:

Ia un omez si o sa treaca da?

| MoneyMoney a răspuns:

Poate esti alergica la anumite ingrediente, eu unul mananc des aici la KFC si nu am avut probleme!

| VL4DST3R a răspuns:

Mancarea de la KFC nu-i tocmai sanatoasawinking s-ar putea sa fi facut indigestie.