| anonim_4396 a întrebat:

Pana luni cand am programare la medic... stie cineva care ar putea fi cauza durerii abdominale? Am niste crampe abominale de cateva zile, e suportabila durerea si nu ma doare tot timpul, durerea e identica cu durerea din timpul menstruatiei insa nu sunt in acea perioada si nici nu urmeaza zilele astea...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă disconfortul abdominal nu este însoțit de febră sau stări de greață, nu prea ai de ce să te temi. Este ceva trecător și nu e niciodată prea târziu să remediezi problema.

Ai fost operată de apendicită până acum? Durerea se resimte pe toată suprafața abdomenului? Când pui presiune pe zona inflamată, generează durere?

| Paula2018 a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna. Nu, nu am fost operata. Pe toata zona abdomenului resimt cumva crampele, dar nu e o durere constanta. E ceva foarte suportabil, acum de exemplu nu ma doare.

| anonim_4396 explică (pentru Paula2018):

Dacă nu este ceva grav, aș spune că este vorba de o toxiinfecție alimentară, respectiv blocaje intestinale urmate de tulburări intestinale, precum indigestia.

Nu trebuie să-ți faci deloc griji dacă durerea nu este înșoțită de febră, stări de greață, pierderea apetitului și pierderea în greutate, respectiv urinare dureroasă său usturătoare.

Dacă este vorba de toxiinfecție alimentară îți recomand suplimentul alimentar Filtrum, urmat de o cură de slăbire. Vei consuma alimente alcaline (banane, iaurturi etc.).

Dacă este ceva mai grav, gastroenterită, și necesită tratament cu antibiotice. Deși durerea în acest caz este puternică, crampele sunt resimțite până la zona diafragmului.

Consumă ceai de mușețel de 5 ori pe zi, sau de câte ori se poate, masează locul și aplică căldură (asta va relaxa mușchii abdominali). Încearcă să faci și exerciții fizice în această perioadă, însă nu aplica multă presiune în zona abdominală.

| AnaDiana289034 a răspuns:

Bună draga mea! Dacă ai făcut sport este posibil sa ai o febra musculară. Dacă nu ai făcut sport te poate durea dacă te-ai stricat la stomac, o infecție gastrointestinala sau indigestie dar poate fi și toxiinfecție alimentară. Apendicita nu cred sa fie dar medicul va știi ce ai in momentul in care îți va palpa abdomenul. Multă sănătate!