| DumiY a întrebat:

De cateva zile ma dor ovarele si putin spatele. Menstruatia trebuia sa imi vina acum 2 zile insa nu a venit.
De ieri a inceput sa ma doara si mameleoanele, doar atunci la atingere, dar e prima oara cand mi se intampla asta, sa ma doara sanii.
Credeti ca urmeaza sa -mi vina menstruatia?
De duminica dupa-amiaza nu ma simt prea bine. Am o problema cu stomacul care se pare ca s-a accentuat, cu toate ca am fost la medic. A inceput sa imi fie si greata.
Deci ce credeti ca am? Urmeaza sa-mi vina menstruatia?
Multumesc!

PS:menstruatia nu e regulata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, acele dureri de ovare/spate/sâni ( pe care le menţionezi ) reprezintă simptome premenstruale, care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină menstruaţia!

Trebuie să ai puţină RĂBDARE :)

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe site-ul SURSĂ http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

Apoi, o întârziere ( a menstruaţiei ) de până la 7-10 zile ( faţă de data calculată CORECT cu metoda calendarului ) este acceptabilă - dacă întârzie mai mult, atunci pot fi alte „probleme".
Dacă întârzierea este mai mare de 7-10 zile, atunci NEAPĂRAT trebuie să faci test de sarcină ( atunci când ai făcut sex neprotejat sau s-a rupt prezervativul ) şi un control ginecologic.

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dereglaj hormonal.Si iubitei mele i se intampla.Da, iti va veni dar in forta.Prima si a doua zi vor fi foarte dificile.

| Roza_Cataleya_1995 a răspuns:

Daca te dor ovarele si spatele si te dor si sanii ( simptomul asta nu trebuie sa apara mereu din prima menstruatie deci e ok ) e clar ca va veni, iar daca nici nu e regulata inca o sa-ti mai faca nazuri dar e normal stai linistita