| 1234567anaa a întrebat:

Buna, de câteva zile ma mănâncă in zona intimă iar "labiile" îmi sunt tari si mai mari și ma ustura dacă ating. Cum mi-ar putea trece? Vreun sfat?
Zona este fff uscata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai facut sex recent? Asta nu ai mai spus.Sigur ai luat vreo infectie.

| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil este vorba de o infectie sau boala cu transmitere sexuala.
Mergi la medicul giencolog, pentru investigatii medicale.

| corbulalbrosu a răspuns:

Din ceea ce ai precizat in prezenta expunere de-a ta, se poate considera si aprecia ca cel mai probabil in cazul ''pasaricii'' tale exista o infectie vulvo-vaginala. In astfel de situatii este indicat sa te prezinti la ginecologie pentru a fi consultata, sau cat mai urgent sa te prezinti la un laborator de analize medicale pentru a fi prelevata o proba de secretie vaginala care sa fie analizata in vederea determinarii naturii/provenientei agentului patogen care afecteaza zona vulvo-vaginala si stabilirea tratamentului adecvat de a fi urmat. Pana in momentul in care te vei prezenta la consultatie este indicat sa speli intreaga zona vulvo-vaginal-anala cu ceai de musetel si sa folosesti ovule vaginale Canesten-Gyn3 (cate 1 ovul seara -3 zile cu repetarea tratamentului daca este nevoie), iar in exterior pe labii crema Clotrimazol 1%. Sau sa folosesti ovule intravaginale Fenticonazol (Lomexin) 600 mg sau 1000 mg in doza unica seara (la nevoie tratamentul se repeta dupa 3 zile) si pe exteriorul zonei vulvo-vaginala sa fie aplicat de 2-3 ori pe zi un strat fin de unguent Clotrimazol1%. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să mergi la ginecolog, cel mai sigur e vorba despre o infecție.

| IasminaIasminna a răspuns:

Exista diferite creme sau lubrifiante pentru zona intima, se iau de la farmacie. Sunt medicamente speciale pentru așa ceva