| RedMe a întrebat:

De cativa ani am incept sa tot obosesc daca merg mai mult sau stau in picioare vara...transpir etclaughing.
M-am hotarat sa nu mai mananc toate porcariile si vreau sa mananc mult mai sanatos...
si sa ma apuc de sport.
Asa ca vreau sa imi spuneti "branduri" de alimente care nu au E-uri sau altele nesanatoase.happy
Daca mi-ati spune unde le gasesc ar fi perfectlaughing.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| XXy a răspuns:

Fiecare aliment contine lucruri nesantoase cum zici tu. pana si banalele legume, cheia unei diete echilibrate probabil e diversificarea

Ca sfaturi generale ar fi
- scoaterea produselor cu lactoza(laptele) si inlocuirea cu branzeturi fermentate(smantana, iaurt.etc)
-Carne/oua gatite la temperatura mica( eventual la cuptor sau abur ) din surse curate(rude pe la tara etc, in niciun caz din supermaket)
-suplimente cu minerale/vitamine, omega 3

cam asta ar fi cheia unei diete sanatoase
si ca si sport recomand pentru oricine sala(antrenament cu greutati) si alergare

sa ai spor!

4 răspunsuri:
| Ronin a răspuns:

Raspunsul nu e atit de simplu precum ti se sugereaza aici... Trebuie sa verificam mai intii alte posibile cauze de natura medicala. Si nici nu ne-ai spus nici macar citi ani ai... Cum putem sa ne facem o idee mai exacta?

| RedMe explică:

@auuuuch.
Stiu ce trebuie sa mananc si ce nu.
Vreau sa imi spune-ti de unde sa le iau si care sunt cele mai bune alimente bio.

| auuuuch a răspuns:

Poti manca carne rosie, vita sau porc, nuci, seminte, rosii, lapte mult, cat mai mult, incearca un castorn de lapte cu cereale pe zi, in loc de garnituri pe baza de cartofi vezi poate reusesti sa mananci legume gen brocoli, varza, vinete, ciuperci multe; la cina si pranz pune pe langa mancarea ta obisnuita si o salata, recomandabil varza alba, dar e buna oricare.
Incearca, de asemenea, sa elimini sucurile acidulate si apa minerala si incearca sa nu bei la masa nimic, vinul rosu e bun insa.

Sper ca ti-am fost cat de cat de ajutor!

| auuuuch a răspuns:

Prin alimente bio eu inteleg fructe, legume, carne etc., alimente pe care ti le-am spus mai devreme, dar vad ca nu esti multumita.

De unde le poti lua? Market-uri, Supermarket-uri, Hypermarket-uri etc.