| sweetys a întrebat:

Bună! De ceva timp am observat ca rănile mi se vindeca destul de greu și îmi rămân și semne, chiar dacă sunt răni minore sau zgârieturi. Pe la începutul lui noiembrie m-am lovit deasupra călcâiului (zona aia predispusa bataturilor) și încă se vede o urma roșie care la căldură se intensifica, iar pe mana m-am zgâriat acum o luna și ceva și mi-a rămas o linie roșiatica. Înainte nu pățeam asa. Are cineva idee care ar putea fi problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate ai sistemul imunitar afectat si nu mai raspunde corpul atat de rapid, videcand ranile.
O crema cu vitamina E face minuni, fiindca este cea mai potenta vitamina pentru refacerea pielii. de altfel vitamina E este perzenta in absolut toate cremele de piele, tocmai din cauza propietatii ei regenerative.
Creste-ti imunitatea cu: Vitamina C, Zinc, multe fructe proaspete si legume.

| Zuzu1991 a răspuns:

Fa analize, esti suspect de diabet

| WhiteLife a răspuns:

La hiperglicemie se vindeca foarte greu ranile. La diabetici e ceva caracteristic.

| mastadont a răspuns:

Fă niște analize generale incluzând și glicemia. Vindecarea mai înceată poate să fie un semn că se instalează diabetul.

| Iote a răspuns:

Fa-ti niste analize pentru diabet. In acest caz totul se vindeca mai greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cantareste-te si fa niste analize generale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Las-o mai usor cu dulciurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca să nu pun diagnostice că nu sunt în măsura să o fac, îți recomand pentru început să-ți faci un test de glicemie.

| LaraClarice a răspuns:

Buna
Ai putea sa ii ceri medicului o trimitere la diabetolog.
Incearca sa ai grija la alimentație.

| Raluu1234 a răspuns:

Salut
Bio-oil
Sau un unguent care sporește vindecarea (de ex gălbenele)
Sa știi ca depinde și de vârstă.
Dacă ai trecut de 19 ani sa știi ca pielea cu cât crești cu atât mai mult ii ia să se vindece.
Din păcate nu mai e vindecarea asa rapida.
Trebuie sa o ajuți sa se vindece mai repede.
Succes!

| iPatriQ a răspuns:

Poate pur si simplu ai o problema sau ceva, in mod normal nu trebuia sa iti ramana semne