| Mario1994 a întrebat:

Am observat ca am rani mici care vindeca greu, de 2 luni dar acum in noiembrie 2016, tocmai mi-am facut analize de sange si totul e in regula. Ce poate fi asta cu ranile? Daca ma zgarii de o sarma si trece greu dar cine a mai patit asa ceva? Sper sa nu am diabet sau altceva. Deja ma sperii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| CuriousStuff a răspuns:

In analize trebuie sa fie si glicemia, deci de acolo trebuia sa-ti fi dat seama daca aveai diabet. Sangerezi mult sau pur si simplu te vindeci mai greu?
Daca sangerezi mult ar trebui sa-ti faci niste teste de coagulare a sangelui, si dupa sa vezi de ce, daca pur si simplu ai niste rani care se vindeca mai greu fa o vizita la medicul dermatolog. O rana de dimensiuni mici ar trebui sa se vindece complet in 1-2 chiar 3 saptamani. Rani mai mari in mai mult timp, e important si unde e rana, daca e intr-o zona pe care o folosesti mai mult, in palma de exemplu, unde piele se intinde mereu si o lipesti de toate lucrurile si o supui unui efort e normal sa se vindece mai greu, rani care nu sangereaza, care sunt doar la suprafata pielii, taieturi in hartie, de exemplu, din nou se vindeca foarte greu, pentru ca daca nu sangereaza nici corpul nu poate sa vindece acea portiune.

| Mario1994 explică:

Nu sangerez deloc. Am cateva rani, o sa fiu clara cu dv. si sa va spun. happy Acum o luna si. am avut un mic incident ca m-am intepat in deget cu un cui mare si a curs putin sange, dar m-a durut, rana s-a vindecat aproape dar a ramas urma. Celelalte rani mici care sunt, m-am zgariat de sarma si trec greu, dar observ ca sunt urme doar pe piele, acum 4 zile m-am taiat la deget cu cutitul si s-a vindecat rana, asta e ciudat. Nu m-am uitat si la glicemia in analize. Am rani mici pe mana dreapta, atat. Cu sangerarea nu am probleme. happy

| CuriousStuff a răspuns:

Posibil sa te vindeci mai greu din cauza ca sarma si cuiul nu erau tocmai curate, e posibil sa ai si o mica infectie, de aceea sa nu se vindece, dar ar trebui sa te doara, sa fie rosu in jurul plagii si sa fie umflat.
Cicatrici o sa-ti ramana mereu, ca la orice julitura, insa asta nu inseamna ca nu s-a vindecat.

| Mario1994 explică:

La partea cu incidentul cu cuiul, m-a durut destul, am facut un vaccin antitetanos, dar a trecut. Cand ma zgarii usor sau mai rau, ma doare putin doar. Degetul nu mi-a fost umflat tare, dar m-a durut. Inteleg ce spuneti. Sper sa se vindece cele mici rani. Cuiul a fost ruginit tocmai. Sarma a fost plina de praf. Ca eu stau la tara si ma ocup cu treburile casei. Fac tot ce pot si ma zgarii si din greseala cand mai car ceva sau altceva.

| floresdemayo a răspuns:

Încearcă să folosești mănuși de protecție, abia nu te rănești cu atâta ușurință! happy

1 răspuns:
| BlackRose03 a răspuns:

Poate ai doar pielea mai sensibila, nu e neaparat o boala.Din analize ar fi trebuit sa-ti dai seama daca ai diabet.