| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp am observat ca sunt nelinistita, cred mereu ca e vina mea, desi de multe ori nu am facut nimic.Transpir doar daca ma gandesc la ceva, destul de ciudat. Specific ca am destul de multe fobii, si totusi am ajuns la ganduri de sinucidere. Specific ca am stari de voma, intru in destul de multe depresii, am o chestie, nu sunt claustrofoba, dar nici nu visez sa stau in spacii mici.De multe ori imi e frica sa nu ma fac de ras in fata celui pe care il plac. Fac chestii, sunt constienta ca le fac, si totusi peste 5 minute imi e frica, pentru ca nu imi mai amintesc daca am facut-o sau nu. De ceva timp am observat ca sunt nelinistita, cred mereu ca e vina mea, desi de multe ori nu am facut nimic.Transpir doar daca ma gandesc la ceva, destul de ciudat. Specific ca am destul de multe fobii, si totusi am ajuns la ganduri de sinucidere.Credeti ca "sufar" de anxietate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consultă un psiholog!
Pa, pa.

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Buna.
Stresul si anxietatea sunt niste emotii normale,pe care fiecare om le are in anumite momente,dar daca se repeta de prea multe ori si se nasc din lucuri marunte,trebuie sa faci ceva ca sa scapi,eventual sa consulti un psihoterapeut, dar nu neaparat.
Mai jos ai un test din care reiese daca e ceva in neregula cu tine sau nu, si cateva metode ca sa combati anxietatea(daca o ai):

http://www.adevarul.ro/......79885.html

Numai bine!:)

| Yukiee a răspuns:

Cred ca un psiholog te-ar lamuri cel mai bine.Mie astea imi par semne de depresie usoara, insa nu trebuie neglijate.Depresia e o boala urata si necrutatoare, consulta un specialist cat de repede.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te sfatuiesc sa vorbesti cu parintii tai si eventual, sa consulti un psiholog. (nu este o rusine sa mergi la psiholog, nu inseamna ca esti bolnava mintal). Si eu merg la spiholog pentru a ma cunoaste pe mine insami, deci, nu e o chestie rusinoasa, si nue sti bolnava. Probabil ai niste probleme pe care nu le poti rezolva singurica. Mai intai de toate, vorbeste cu parinti!

| CASANDRAAAAAAAA a răspuns:

Spitalul 9 scrie pe tine! devil