| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp am observat ca sunt nelinistita, cred mereu ca e vina mea, desi de multe ori nu am facut nimic.Transpir doar daca ma gandesc la ceva, destul de ciudat. Specific ca am destul de multe fobii, si totusi am ajuns la ganduri de sinucidere. Specific ca am stari de voma, intru in destul de multe depresii, am o chestie, nu sunt claustrofoba, dar nici nu visez sa stau in spacii mici.De multe ori imi e frica sa nu ma fac de ras in fata celui pe care il plac. Fac chestii, sunt constienta ca le fac, si totusi peste 5 minute imi e frica, pentru ca nu imi mai amintesc daca am facut-o sau nu.Credeti ca "sufar" de anxietate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Faci atacuri de panică. Mergi la o consiliere psihologică.
Pa, pa.

| littleblackgirl a răspuns:

Este posibil sa treci printr-o perioada mai dificila, esti mai sensibila la ce se intampla in jur, si mult mai stresata. Nu stiu insa daca suferi de anxietate. Nu te mai gandi la sinucidere, si acest gand este un factor de stres in plus, si nu cred ca ai nevoie. Cand esti nelinistita, fa ce-ti place. De exemplu, asculta muzica la casti, citeste ceva, uita-te la un film.winking Este posibil ca si din cauza fobiilor sa te simti asa.

| despina17 a răspuns:

buna sinuciderea nu e o rezolvare a problemelor infruntati fobiile faci atacuri de panica cand ai astfel de momente calmeaza-te si gandeste-te ca nimic nu e real ca nu ai nimic de pierdut infruntati fobiile de asemenea starile de voma sunt din cauza ca te stresezi pre mult incearca sa te relaxezi de asemenea mergi la un medic si apoi la un psiholog e posibil sa fii trecut prin ceva care te traumatizat chiar imi pare rau de tine nu te sinucide gandeste-te la ce frumoasa e viata dupa aces intuneric pe care il vezi tu si eu fac lucruri iar apoi nu imi amintest daca le-am facut sau nu uneori e devina si importanta care o acorzi acelui lucru inti propun sa mergi la medic si acasa sa iei o oglinda si sa te privesti sa incepi sa vorbesti cu oglinda si sa crezi ca nimic nu ti se poate intampla traiesteti viata e frumoasa bucurate nimeni nu iti poate face rau