| Raducons a întrebat:

Bună
De ceva timp casc pe parcursul intregii zile si sunt obosit chiar daca dorm suficient,ce poate sa fie,am si dureri de spate in zona lombara,de articulatii mai ales la genunchi,Cand stau in picioare mai mult timp mi se face rau,ce poate sa fie, m-am gandit ca poate a avut cineva o stare asemanatoare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa varsta de 35 ani, mare parte din barbati sufera de asemenea probleme (inclusiv eu), iar femeile cu probleme (de varicela) la gambe.

Deoarece nu prea este tratament definitiv, trebuie sa inveti cu aceste probleme: sa eviti pozitiile in care nervii principali se pot prinde intre muschi, cauzand durerile.
Sunt cateva reguli de respectat:
1. Nu cauta pozitii comode, sa nu doara! Cand te vei misca, durerile pot deveni mult mai tari!
2. Unge-ti PREVENTIV zona lombara subtire cu un gel specific, inainte de eforturi mai intense (ridicari, aplecari repetate)! Poti folosi GEL-uri anti-imflamatoare (Voltaren, Diclofenac etc.) cu care sa dai subtire pe zona de LANGA coloana, cat o palma stanga si dreapta, dupa care lasi sa se absoarbe in piele 20-30 minute. Abia DUPA uscare te imbraci!

3. Miscarea cat mai multa (drumetii fortate, aplecari etc.) ajuta mult la prevenirea si eliminarea durerilor, chiar daca sunt dureroase la inceput.
Dupa un jumat- o ora de efort continuu se deblocheaza si se aseaza muschii si durerea trece chiar pentru perioada mai indelungata.

| Anonima283 a răspuns:

Dacă ai dureri în zona lombară poate fii de la rinichi sau de la coloană! Du-te la medic!