| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp imi tot vine in minte gândul că sunt schizofrenica. Totul a început cand am primit o veste mai tristă. A venit din senin. Am mereu impresia ca o sa incep sa aud voci si din aceasta cauza stau mereu cu frica. Dacă sunt înconjurată de oameni mai uit si nu am nimic, dar cand sunt singura ma gandesc mereu si parca gândurile mele vin unele peste altele. Dacă eu ma gandesc la ceva, vine un gand care spune cu totul altceva. Cum se manifesta această boală? Mi-au spus mai multe persoane ca daca ai schizofrenie nu iti dai seama, dar mie tot imi este foarte frica din cauza vocilor. Am mereu impresia ca o sa aud ceva si daca imi este foarte frica simt cum gândurile mele vin unele peste altele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| gratargratar a răspuns:

Nu se manifesta astfel schizofrenia. Manifestarile schizofrenice sunt mult mai grave. Tu se poate sa treci printr-un episod depresiv.

In sfarsit, schizofrenicilor nu le e teama ca o sa auda voci, ci aud voci.

Tie ti-ar prinde bine plimbarile si mersul la Biserica. Rugaciunea ordoneaza mintea si intareste rabdarea. Rabdarea imunizeaza omul impotriva bolilor psihice. Vestile triste nu pot fi evitate, dar pot fi intelese intr-o alta tonalitate, departe de tragic.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Este un raspuns greu de dat.Vei primi indicatii sa mergi la specialisti, numai ca odata ajunsa pe mana lor, vei primi diagnosticul, care-ti poate afecta cariera.Sunt trecut prin asa ceva, daca vrei stam de vorba, daca nu primesti sfaturi mai utile.Ai o singura grija insa, la noi domeniul asta de medicina este plin de neprofesionisti, rar gasesti oameni specialisti in acest domeniu si de regula costa, costa destul.

| iRaulq a răspuns:

Salut, ti-am citit problema dar nu îți pot da un răspuns sigur.
Nu vreau să fac să-ți fie mai rău.
Pentru început eu zic să vorbești cu părinții tăi și să le spui ce simți și la ce te gandesti. Eu personal zic că ai nevoie de un Psiholog care să te consulte! *DACA MERGI LA PSIHOLOG NU INSEAMNA CA AI PROBLEME CU CAPUL* el v-a vorbi cu tine și te va face să înțelegi câteva lucruri care poate v-a fii urmat de un tratament. Iar apoi el decide ce se v-a intampla! Sper că te-am ajutat!

Cu Drag, Raul!

| TeodoraAndreea95 a răspuns:

Draga mea,
Eu iti zic sa te calmezi, in niciun caz nu esti schizofrenica, schizofrenia e mult mai intensa si chiar ai halucinatii necontrolate. Esti doar paranoica si probabil se trage de la starea in care te aflii. Mai ales adolescentii au anumite perioade de hipocondrie pentru ca nu se cunosc pe ei insisi. Incearca sa citesti sau sa desenezi, din cate vad imaginatia o ia putin razna uneori deci ai nevoie de o metoda de canalizate mai eficientawinking