| Stixuri a întrebat:

Salut la toata lumea.
De ceva timp incoace de fiecare data cand ma pun la somnic si incerc sa dorm cum închid ochii si stau si astept sa mi se facă somn ca sa pot dormi parca aud niste soapte (stiu ca majoritatea se va gândi la schizofrenie) DAR cum deschid ochii, nu mai aud nimic (dar chiar si cand aud parca sunt gandurile mele care se aud mai tare sau mai incet), daca nu ma gandesc ca trebuie sa aud voci sau daca nu imi amintesc ca acum câteva saptamani s-a mai intamplat sa aud. Am probleme si sa va dau un alt exemplu.
Mai am o problema cu saliva in sensul ca daca nu ma gandesc ca trebuie sa inghit saliva nu inghit dar cand stau cu gandul acolo inghit pana cand obosesc. De ceva timp sunt trist si fara chef de viata/
Nu ma mai misca nimic, sunt stresat maxim si foarte anxios, gandurile mele parca se înmulțesc pe zi ce trece si gasesc un ritm in tot ce fac, ma gandesc tot timpul cat e ziua de lunga si cand mananc, si cand fac dus, si cand vizionez o pelicula cu familia mea oricand si orice fac eu ma gandesc si nu ma mai pot opri din a gandi si imi vine sa imi frec urechile de perna si sa imi infing unghiile in piele, ba bat din picior si ma gandesc la tot felul de lucruri negative cat e ziua de lunga si de multe ori aceleasi lucruri.
Imi vin in minte anumite melodii si nu am cum sa nu le fredonez dar nu este ca si cand eu aud voci, ci eu imi propun asta, dar dupa ramane acolo dar daca inspir si expir mai tare îndeajuns încât sa fac zgomot parca dispare sau cand ma concentrez pe altceva sau daca fac zgomot e gen autosugestie. Ziua nu am nimic cand ies pe strada si ma plimb nu am absolut nimic sau cand ma pun si fac nani si imi este foarte somn si mai am foarte putin sa adorm si nu ma mai trezesc nici daca imi arăți o bomba gata sa explodeze si sunt rupt de oboseala iar ce vreau este sa stau sa dorm in acel moment, pentru o secunda parca aud un fosneit si nu stiu ce poate fi, dar chestia cu asa zisele voci, cum deschid ochii nu am nimic nicioadata. Nu am patit sa imi spuna ceva sau cineva sa fac ceva sau alte chestii da astea pentru ca am mai citit anumite povestiri ale anumitor persoane. Eu seara stau treaz pana pe la 8:00 sau chiar pe la vreo 10:00 dimineata iar ziua dorm si asta este de luni de zile. Trebuie sa astept pana seara daca vreau sa ma trezesc ca tot omul de dimineata.
Eu am avut cateva traume foarte mari de mai de mult si cred ca asta ar putea fi cauza,
oare sa fie schizofrenie?
Eu nu prea cred deoarece atunci cand deschid ochii nu se mai intampla nimic si ziua nu am nimic, doar atunci cand sunt singur si cand este noapte si nici atunci cand mi se pare ca aud ceva nu sunt sigur ca este adevarat. Uneori imi aud gandurile repetate ca un ecou si ma sperii singur ca fraierul (imi este si frica de intuneric) ce sa fie oare oameni buni? Oare o iau razna sau sa fie de vina stilul de viata haotic pe care il am si am uitat sa precizez ca asta se intampla (mai ales sau mai mereu) dupa ce consum anumite substante interzise gen marinuana, hasis am mai luat si niste cocaina si niste heroina si niste extasy. Chestii d-astea. Ce sa fie oare? Nu inteleg de ce atunci cand sunt afara sau cand deschid ochii e totul bine dar eu zic ca sunt doar gandurile mele, sunt incompetent ca nu stiu sa explic aceste simptome, va rog sa ma scuzati pentru acest fapt dar este aiurea si ma tem sa nu fie schizofrenie si imi doresc si eu un băiețel tare mult. Credeti-ma chiar imi doresc asta din suflet si v-as fi recunoscator daca stiti pe cineva cu probleme asemanatoare sau daca imi puteti da parerile dumneavoastra ca sa stiu si eu la ce sa ma astept. Am citit despre persoane cu boala aceasta si m-am speriat numai din ce am citit ce spuneau ca vedeau ei nu stiu ce sa cred despre treaba asta.
Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Din ce spui tu ai simptome tipice de OCD. Cauta pe net articole, confesiuni, carti etc si convinge-te daca asta e intr-adevar.

| Stixuri explică (pentru Bondarel99):

Se poate dă in schizofrenie din cauza acestei boli " ocd"?
Adică pana unde poate ajunge?
Este mai rau decat schizo sau o forma mai usoara?
O sa înnebunesc? Multumesc pentru raspuns

| Bondarel99 a răspuns (pentru Stixuri):

In niciun caz, schizofrenia e una si tulburarile de anxietate (care cuprind si ocd) sunt total alt lucru.
Stiu ca atunci cand ai anxietate ai senzatia ca o sa innebunesti dar te asigur ca nu se va intampla asta.
Citeste mai multe despre ocd, gasesti multe articole pe google si Youtube-ul e plin de documentare despre asta (din pacate majoritatea in engleza). Nu am stat sa studiez aceasta tulburare dar stiu ca se vindeca destul de greu (dar nu imposibil), dar tu pari ca ai o forma mai usoara si se poate trai cu asta, putina terapie te-ar ajuta. Incearca si sa faci ceva ca sa uiti de aceste stari si sa nu te mai afecteze asa tare.

Dar mai intai studiaza bine ca sa fii sigura daca ai ocd sau nu. Un psiholog iti poate face un test foarte precis. Gasesti si pe net niste teste destul de precise (in engleza).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aici poți avea câteva răspunsuri în ceea ce faci și trăiești dta acum.
=====
Eu seara stau treaz pana pe la 8:00 sau chiar pe la vreo 10:00 dimineata iar ziua dorm si asta este de luni de zile.
dupa ce consum anumite substante interzise gen marinuana, hasis am mai luat si niste cocaina si niste heroina si niste extasy.
=====
Creierul este un organ extraordinar de complex și este auto reglat. Dacă
1. Ritmul veghe - somn este perturbat complet.
2. Chimia lui este dereglată prin consumul de substanțe de tipul drogurilor,
Orice simptom din cele pe care le prezinți dta, nu sunt boli propriuzise, schizofrenie sau OCD, etc, ci sunt funcționarea defectuoasă a creierului din motivele enumerate mai sus.
Elimină consumul de droguri și revii la somnul de noapte și simptomele vor dispare.
Nu revii la viața normală, te îndrepți treptat spre clinica de psihiatrie, pensia de boală și exit.

| Stixuri explică (pentru sadrian46):

Va multumesc tuturor pentru răspunsuri dar ce nu inteleg este de ce atunci cand deschid ochii (dar si cand ii tin inchisi si parca aud ceva nici atunci nu sunt sigur si cred ca sunt tot gândurile mele) nu se mai intampla nimic voi merge si la niste psihologi buni si voi face niste investigatii de anvergura in acest caz
Mie imi vin aceste gânduri aproape ca niste intruși in minte dar nu suna ca niste voci (deci cand eram mic si mergeam pe strada imi placea sa pun calcaiul pe zonele neasfaltate unde era cimentul mai scos din relief si sa simt acea margine cum imi intra in calcai si chiar printre rosturile chestiilor acelea care sunt in forma de gresie doar ca sunt din ciment oare sa am boala aceasta de mic si sa fi trecut cu vederea fara sa stiu?) pentru ca as fi stiut adică nu as fi fost atât de incompetent încât sa nu recunosc ceva de genu dar reiese ceva din asta si chestia asta vine si pleaca adică apare cand sunt mai obosit si dispare dupa câteva zile sau saptamani si mai apare dupa luni bune va multumesc pentru ca va faceti timp pentru a ma ajuta cu niste sfaturi dar si îndrumări inseamna foarte mult pentru mine si ma si linisteste in acelasi timp va multumesc din suflet tuturor si va doresc multa sanatate

| Dani2021 a răspuns (pentru Stixuri):

Draga tu, nu stiu ce mai faci de ultima oara cand ai postat apelul de ajutor pentru problemele pe care le ai avut. Sper sa fie din trecut...insa din ce ai povestit, si vezi tu, se intampla destul de des mai ales in zilele astea, oamenii sunt "agatati" de entitati energetice de joasa frecventa, pentru ca ei insisi sunt acolo. Trebuie sa iti ridici vibratia. Cum? Multe multe metode: rugaciune catre Divinitate, meditatii, ganduri constiente de lumina, iubire, catre sufletul tau, familia ta, totul din jurul tau. Asculta muzica cu vibrație inalta-cauta pe YouTube, inpamanteaza te zilnic cu dușuri, plimbari in natura si îmbrățișează la propriu un copac. Deschide te spiritual catre infinita intelepciune, acces la informatie ai in zilele de azi, pentru ca planeta a facut un salt energetic in ultimii ani. Ridica te cu ea, energetic vorbind. O poti contacta pe Adina Ardeleanu pe FB pentru ajutor in drumul tau de înălțare spirituala. Iti doresc un drum inaltator, lumina si iubire multa sa te înconjoare. Te imbratisez cu drag????

| Dani2021 a răspuns (pentru Dani2021):

* corectez numele persoanei Ramona Ardeleanu- energo terapeut ce lucreaza cu energiile de lumina; o gasesti pe FB