| Hollyg a întrebat:

Buna! De ceva timp sunt la deficit caloric ca sa pierd ceva greutate, însă acum mi-am cumpărat proteina pudra si am o nelămurire, trebuie sa tin cont de câta proteina am la mese in ziua in care imi fac shake ul proteic? Sau nu conteaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Nu inteleg la ce te referi. E supliment, deci presupun ca ai cumparat-o ca sa suplimentezi si sa-ti atingi necesarul de proteine. Iei tot in calcul.

| Bazzed a răspuns:

Da, și calculezi numărul total de proteine, plus ca trebuie sa ajungi la 2g proteina/Kg al greutatii tale

| CatalinDr a răspuns:

Buna,

Pentru intrebarea ta :

Daca esti sportiva ai nevoie de minim 1, 6 gr de proteina pe Kg.

Daca esti sedentara ai nevoie de 0, 8 - 1 Gr de proteina pe Kg.

Daca vrei sa slabesti :

Nu te prea intereseaza proteinele daca esti sedentara, urmareste sa fi sub necesarul tau caloric zilnic. Daca nu sti cum sa faci asta, mananca in prima faza alimente slabe caloric si in grasime.

Poate te ajuta articolul de mai jos :

https://realpeblog.ro/sport/cum-sa-slabesti-sanatos/

O zi buna,
Catalin