| Tamas_Nicol_1997 a întrebat:

Buna!
De ceva vreme a început sa îmi apară foarte multe coşuri pe față şi pe spate,(menționez ca am 20de ani şi niciodată nu am avut coşuri.).
Si pe langa faptul ca imi apar coşuri mai am si transpirația urat mirositoare, si respirația urat mirositoare şi transpir excesiv si in pălmi şi în tălpi,(menționez că niciodata nu am avut probleme cu transpirația).
Care credeți ca ar fi cauza? Am citit nişte articole...si pare a fi o afecțiune pe bază hormonală şi bacterială.
Ce medic ar trebui sa consult pentru asta? Un medic dermatolog? sau?
Sau să fac nişte analize? Ce fel de analize?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E posibil sa-ti apara cosurile alea de la transpiratie.
Da, la dermatolog du-te.

| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta, este clar ca-i vorba de o igiena precara!
In ce privesc cosurile de pe spate este simplu: imbracamintea sintetica provoaca cosuri si iritatie pe spate, atunci cand intra in contact cu transpiratia.
Elimina orice obiect de imbracaminte care nu contine 90-100% bumbac si vei scapa de cosuri si iritatie pe spate.
Pentru fata: apa calda si sapun dimineata si seara, si spalat de fiecare data cand te inroci acasa dupa plimbari in aer liber.
Se foloseste doar un prosop personal si doar pentru fata, foarte curat.

| Ziser a răspuns:

Du-te la medicul de familie prima data. Sa vezi ce iti va recomanda.