| LittleLola a întrebat:

De ceva vreme am dureri foarte puternice la inima. Desi sunt de scurta durata sunt foarte intense, am palpitatii, tremur si respir greu. Am 15 ani si sunt deja diagnosticata cu boli de inima dar nu ar trebui sa am astfel de simptome. Stiu ca e posibil sa fie datorita lipsei de calciu (am spasmofilie) dar ultimele analize au iesit bune. De asemenea acum 3 zile am avut o hemoragie nazala (am si epistaxis) dar spre deosebire de alte dati, sangele a inceput sa vina si din gat in gura. M-am speriat foarte rau...Nu vreau sa le spun parintilor deoarece se vor ingrijora foarte mult si probabil imi voi petrece Craciunul prin spitale. daca stiti care ar fi cauza va rog sa-mi spuneti! puppy dog eyes Multumesc mult anticipat! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| LanaDelRayFan a răspuns:

Buna Lola! Daca ai spui ca suferi de multe boli de inima(insanatosire grabnica), inseamna ca poate fi de la acestea.Cu sanatatea nu e de glumit.Mai bine le spui parintilor tai pana nu se agraveaza. Fuguta la doctor! Iti urez multa sanatate si numai bine.Pana atunci mananca multe mere.Contin o substanta, benefica pentru inimawinking

| Flaviia16 a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru tine sad te sfatuiesc sa le spui paritilor si sa consulatati mai multi cardiologi pentru un lucru mai exact happy nu e bine sa ascunzi parintilor problemele de sanatate. Si eu am spasmofilie dar nu am probleme cu inima happy adica am ceva intepaturi dar sunt de la san, asa inteapa in partea stanga ...eu am fost la cluj la contorol

| LittleLola explică (pentru Flaviia16):

Multumesc mult! >big grin

| Flaviia16 a răspuns (pentru LittleLola):

Cu drag :*

| sanatatesiviata a răspuns:

ADEVARUL DESPRE BOLILE CARDIOVASCULARE si cum se pot preveni, regresa si vindeca - Make Yourself Heart Attack Proof - Dr. Caldwell Esselstyn, fost sef chirurg la clinica Cleveland - Prezentare video - 62 minute

Afla cum poti preveni, ameliora, regresa si mai ales cu poti vindeca bolile cardiovasculare (fara operatii si medicamente, doar prin stil de viata sanatos) cum ar fi afectiuni: ale inimii, cerebrale si alte afectiuni ale sistemului circulator si nu numai.

Pentru detalii a se vedea urmatorul link:
http://www.sanatatesiviata.ro/......-62-minute

- Vezi si cartea despre stil de viata sanatos, alimentatie sanatoasa, vindecarea oricarei afectiuni ("boli" - leziuni la nivel celular) explicatii simple de inteles pentru oricine, efecte pentru o sanatate exceptionala:

- Despre cum se vindeca si alte afectiuni, prin stil de viata sanatos, vedeti si linkul: http://www.sanatatesiviata.ro/......generation

Pe langa alimentatia sanatoasa, somn (de la ora 22:00 optim), este nevoie si de miscare, exercitii fizice pentru a avea un stil de viata sanatos.

Afla pe siteul de mai jos, cum sa nu mai ai lipsa de calciu (in linii mari pierderile de calciu din organism, "hotii de calciu" sunt: proteina animala - lapte si branza, carne, oua -, apoi zaharul - cel procesat, cel din fructe si legume este bun, cafeaua, bauturile carbo gazoase - gen cola, etc, sarea...).

Mananca susan rasnit (ca sa se asimileze trebuie rasnit, ca si semintele de in cea mai sanatoasa sursa de acizi grasi omega 3), deci susan rasnit 1 lingura la 2 zile (atentie femeile insarcinate sa nu manance susan induce pierderea sarcinii).

Gasesti calciu dar mai putin si in gulie, brocoli, etc. in toate vegetalele crude neprocesate termic, si in fructe se gaseste calciu in unele fructe mai mult in altele mai putin (susanul are de 6-8 ori mai mult calciu ASIMILABIL decat lactatele)

Mai multe detalii despre ce inseamna stil de viata sanatos pe siteul www.SanatateSiViata.ro

Echipa SanatateSiViata.ro