| whatever_5132 a întrebat:

De ceva vreme, ma cam ingriojoreaza o problema, legata de sanii mei.Am 15 ani, si am menstruatie de vreo 2, menstruatie care se regleaza si dupa ceva vreme, iar intarzie cateva zile, dar am vorbit cu un medic, care a spus ca e ok. Dar...
Sanii mei sunt inegali.Si asta ma ingrijoreaza, pentru ca dreptul e cam dublu fata de stangul(si nu exagerez cand spun asta) si nu mi se pare ca s-ar apropia de celalalt, dar acelasi medic, a spus ca si asta e, deocamdata normal. Ok, de vreo cateva luni, am inceput si sa port sutien, dupa care am observat ca, amandoi, dar mai ales dreptul(care e mai mare) devine moale.Am citit ceva despre asta, si, din cate am inteles eu, sanii devin asa, deoaece muschii din zona respectiva "fac o pauza". Nu stiu cat de adevarata e treaba asta.Si acum, de vreo saptamana, cam asa, au inceput sa ma doara, mai ales cel care e mai mare, si am intepaturi, care sunt destul de neplacute.Stiam ca dureri apar in timpul dezvoltarii lor, inaintea menstruatiei sau in timpul acesteia. Ce e drept, mie trebuie sa-mi vina menstruatia in curand, dar nu mi s-a mai intamplat niciodata sa ma doara sanii.
Eu acum intreb, in speranta ca poate a mai fost cineva in situatia asta, si-mi poate da detalii/sfaturi si sa-mi fac o idee, daca e ceva serios.Desigur ca, daca nu se va rezolva cat de curand, probabil voi contacta un medic.Multumesc anticipat!(:

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| CodrutM a răspuns:

Nu stiu sa iti raspund, dar iti atrag atentia ca aceia nu sunt muschi... sanii sunt testut mamar si tesut adipos.

| CodrutM a răspuns:

@alic3 - "muschii numai sunt contractati"
Mai fetito, primul comentariu era chiar al meu, ma gandeam ca l-ai citit deja... sanii nu sunt muschi.

| CodrutM a răspuns:

In spatele sanilor sunt pectoralii... pectoralis major, care nu au nici cea mai mica treaba cu sanii.
Ei nu stau contractati, ei pot fi contractati voluntar sau in anumite cazuri se contracta involuntar.

Dar sanii au prea putina legatura cu muschii.

Daca un muschi ar sta contractat cum spui tu ai avea carcei.

| CodrutM a răspuns:

Medicu' nu stie ce vorbeste. Orice culturist cu un nivel mediu de cunostinte te asigur ca stie mai multe anatomie musculara decat majoritatea medicilor... stim cu totii cu ce medici ne laudam in romanica.
E o prostie sa iti lucrezi pectoralii crezand ca o sa iti influenteze in orice fel sanii... O sa iti intareasca pectoralii si nimic mai mult.
Poate dupa multi ani si cu multa dedicatie o sa iti maresti pectoralii si o sa obtii separatie intre ei si o sa arate ca dracu' pieptul tau dar sanii in cel mai bun caz o sa fie mai putin lasati pentru ca ai pierdut si grasime daca te-ai tinut de dieta.

Sanii nu au legatura cu pectoralii pe care ca fata ii ai mai subtiri decat o foaie de ceapa.

Inca o data: Daca muschii ar sta contractati in mod continuu ai avea carcei...

Nu ai idee ce inseamna sa iti lucrezi pectoralii, asta ti-o garantezhee hee

| RimePeHartie a răspuns:

Eu am 14 ani si... port sutien din cls a5a cls deoarece am sanii fr mari. de mica au inceput sa imi creasca. si da din cauza sutienului se lasa deoarece muschii numai sunt contractati. am incercat sa numai port sutien dar nu pot deoarece si eu am acea problema ca si tine. Un san e mult mai mare decat altu.se pot lasa si din cauza greutatii. ecita sutienul si poarta haine lejere

| RimePeHartie a răspuns:

Sanii inegali: o problema medicala sau nu?

Foarte multe fete au pe parcursul dezvoltarii lor perioade in care sanii le sunt inegali. Insa mai rar aceste diferente raman si sunt usor de observat.

Specialistii au descoperit ca desi apar diferente de volum intre sani, acestea sunt pe seama tesutului adipos (grasimii) din structura sanului. Cu alte cuvinte, tesutul mamar specializat este la fel de bine dezvoltat la ambii sani, dar cel adipos de sustinere este mai redus intr-o parte (sau mai bine reprezentat in cealalta). In acest caz nu se poate vorbi de o afectiune medicala ci doar de un fenomen intamplator dar normal.

Foarte rar, apar defecte de crestere si/sau de functionare la nivelul altor organe situate de aceeasi parte cu sanul mai mic. In acest caz se pune problema unei afectiuni medicale care trebuie investigata si tratata. Tot in aceasta situatie este posibil sa apara diferente de dezvoltare intre tesutul mamar specializat in secretia lactata de-o parte si cel de cealalta parte. Aceasta problema poate fi diagnosticata prin biopsia tesutului mamar, adica vizualizarea la microscop a unui fragment de tesut.

E bine ca o fata care constata ca sanii nu-i cresc in mod egal sa beneficieze de un consult medical pentru a sti daca e o situatie normala sau exista o cauza medicala.

Sani inegali

Cum spuneam diferente de dimensiune intre glanda mamara dreapta si cea stanga apar destul de des. Insa ele sunt putin vizibile la majoritatea fetelor si de multe ori se corecteaza de la sine pana la sfarsitul pubertatii. In cazuri mai rare diferentele sunt definitive, uneori mari si usor vizibile, astfel ca sunt deranjante pentru cele care le poarta.

Astfel de diferente apar deseori si la barbat, de exemplu intre testiculul drept si cel stang. Dar in timp ce testiculele stau ascunse in pantaloni, sanii definesc silueta unei femei. Vestimentatia ei este in asa fel croita incat sa tina cont de sani si chiar sa-i puna in valoare.

Desi in intimitate, un partener poate aprecia aceste diferente ca fiind dragalase, nicidecum inestetice, o femeie va dori sa si le ascunda considerandu-le defecte.

Cum se corecteaza sanii inegali?

Nu exista tratamente medicamentoase sau de alta natura a diferentei de marime a sanilor. De altfel nici nu ar fi indicat ca un astfel de tratament sa fie instituit, deoarece aceasta diferenta nu e o problema de sanatate.

De multe ori insa sanii inegali ridica probleme estetice (de aspect) asa ca medicii chirurgi plasticieni au dezvoltat proceduri prin care sanii sunt adusi la dimensiuni egale.

Singura metoda de corectare a sanului este cea chirurgicala. Posibilitatile ei se refera fie la extragerea tesutului adipos aflat in exces in unul dintre sani, fie la folosirea de implante de marimi diferite care sa dea sanilor dimensiuni egale si aspect fizic similar. Medicul chirurg plastician este cel care va stabili daca e necesara interventia la ambii sani sau doar la unul, in functie de aspectul lor particular.

Nici o crema sau masaj nu poate influenta modul in care sanul se dezvolta. In unele cazuri, daca diferenta este uriasa sau daca are la baza o cauza medicala, costurile interventiei pot fi suportate de catre asigurarile medicale.

In lipsa interventiei chirurgicale, o femeie cu sani inegali are posibilitatea de a purta ceea ce se numeste o proteza de san adica un mulaj din silicon care se introduce in sutien pentru a da o forma placuta la exterior. Proteza de san poate fi facuta la comanda, adaptat la nevoile specifice ale pacientei.

Daca diferenta nu e mare, ea poate fi ascunsa prin utilizarea unui sutien cu pernite aplicate in cupa sanului mai mic.

| RimePeHartie a răspuns:

Http://www.cancan.ro/......86769.html

CodrutM- eu nu am zis ca sanii sunt muschi. m-am referit la faptul ca sanii sunt "prinsi" de tesut muscular (muschii). iar aceia trebuie sa se contracte.

| RimePeHartie a răspuns:

Da...acei muschi sunt pectoralii. Iti dau un ex: pentru fetele cu sanii lasati medicu le recomanda ca in fiecare zi sa faca anumite exercitii cum ar fi. exerciţii fizice de forţă pentru pectorali. Ajută: flotările, "deschizi" pieptul şi ridici greutăţile deasupra umerilor, repetând mişcarea sau braţele îndoite pe lateral(ca la flotări) şi împins greutăţile în faţă, repetă mişcarea apoi cand faci dus, opresti apa calda si o lasi pe cea rece sa iti curga pe sani.

deci aceste exercitii sunt pentru contractarea pectoralilor (pentru sani fermi si ridicati) ceea ce rezulta ca si sanii au treaba cu muschii pectorali

| Anonime a răspuns:

Pai sa stii ca si eu am fost in situatia ta, pe jumatate.Nu esti singura careia i se intampla sa aiba sani de marimi diferite.Eu aveam aceasta problema cand eram mai mica,si eram ingrijorata dar pe parcurs totul a ajuns la normal. Daca totusi nu esti sigura,intreaba un medic, sigur el va stii ce se intampla. Sper ca ti-am fost de ajutor big hug si te sfatuiesc sa stai linistita, multe fete sunt in situatia tadevil

| kat2108 a răspuns:

La nicio fata sani nu sunt egali. Poate fi o diferenta mai mica sau mai mare intre ei. Ai grija sa nu faci vergeturi la sanul mai mare. Daca faci exista la farmacie o crema pentru vergeturi, mi-am luat si eu si este foarte buna. Ai grija!

| Florindfhgf a răspuns:

Nu`ti mai face griji e nermal ca menstruatia sa mai aiba dereglari, si sanii sa fie inegali mai ales in perioada asta si faptul ca te dor sanii nu este nimic probabil ca iti cresk sau se apropie menstruatia, nu cred ca este ceva neobisnuit si cum ai spus si uh daca mai observi ceva poti contacta un medic

| Alexandraaa_6449 a răspuns:

Pai,de obicei sanul drept e mai mare, nu iti fa griji este normal, mai ai timp pana la 21 de ani sa i se regleze si mie mi s-a intamplat si am crezut ca am cancer8-) ne adv.sati lini, deci nu iti fa riji totul e normal