| alexandru3107 a întrebat:

Buna.De ceva vreme ma confrunt cu gazele intestinale, inainte&dupa masa, uneori si cu cateva ore dupa aceasta, incep sa aud zgomote puternice din stomac (cand inspir si expir) si am momente cand ma deranjez la stomac desi am o alimentatie sanatoasa (as putea da vina si pe stres aici). In urma unei ecografii, mi s-a comunicat doar ca am multe gaze, nimic altceva. Am luat si niste pastile timp de o luna de zile de la doctor dar nu am vazut nicio imbunatatire. Tin sa precizez ca nu consum alimente ce pot dauna stomacului. S-a mai confruntat cineva cu o problema ca a mea, si daca da, ce remedii ati gasit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WLMA a răspuns:

In perioadele de stres sau anxietate chiar daca nu sunt foarte evidente, am și eu exact același simptome, uneori chiar mai rele decât ai descris tu. Din moment ce ai scris ai despre asta pot deduce că ești o fire mai anxioasă deci sunt șanse destul de mari sa fie de acolo. Cu toate astea ai grija și ce consumi, sunt unele alimentele care au efectul asta (fructele pe stomacul gol, unele legume, mâncare sau băutură mai acidă, lactatele dacă ai intoleranță, etc). Dacă ai fost la medic și ți-a spus că e in regulă, zic sa te liniștești, iar dacă ești calm o să treacă și gazele. Poți sta liniștit, nu se moare din așa ceva iar dacă indica ceva mai grav aveai și alte simptome pe care medicul le-ar fi observat la consultații. Iar din cate se vede in rubrica de răspunsuri, destul de multa lume se confruntă cu așa ceva.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand nu spui ce alimente consumi si cand.

Fiindca este cunsocut ca: fructele mancate inainte de masa produc gaze in stomac, fiindca fermenteaza.
Sucurile si apa acidulata iarasi produc gaze.
Lactatele produc intoleranta si daca obisnuiesti sa bei lapte sau sa manaci branzeturi ori smantana, iarasi poti face gaze.

| 44mon a răspuns:

Și eu am problema asta de ceva timp, dar eu nici nu am avut o alimentație prea sănătoasă, plus că am și fumat. Ce mi se pare ciudat, e că atunci când mă stresez sau îngrijorez, începe stomacul să scoată sunetele respective, menționez că dureri nu am.

| natur a răspuns:

Multi ani la rand m-am confruntat cu aceasta problema. Poti incerca enzime digestive. Pe mine m-a ajutat foarte mult acest produs: https://www.bioplant.com.ro/......tablete-51