| Victoria72 a întrebat:

De ceva zile ma macină o problema de sănătate in legătura cu menstruația și nu numai. In luna mai am avut ultimul contact sexual protejat care nu a fost in perioada de fertilitate, menstruația a venit la timp, nici o zi întârziere însă am observat ca a fost de culoare mai închisă, am mai avut problema asta, însă mi-a trecut următoare luna. După terminarea menstruației, adică de vreo 4 zile ma confrunt cu scurgeri de culoare maro+ am observat ceva chisturi. Prezint simptome precum: durere de ovare(mici înțepături nu foarte puternice, le simt in special când depun efort) durere de burta și spate, iar la scurt după ce urinez(des) simt o anumită "arsura". De ceva timp am pierdut in greutate foarte drastic din pricina stresului. Nu am simptome precum grețuri, amețeli sau cele specifice sarcinii, însă sunt foarte îngrijorată asupra sănătății mele. O sa ajung și la medic, dar pana atunci as vrea sa aud și o părere a altor fete/ femei care au fost in cauza!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Pe baza stress-ului, oboselii, probabil alimentatiei mai defectuase din ultima perioada sistemul tau imunitar a avut putin de suferit si ai reusit sa faci o infectie urinara sau genitourinara. Du-te la medicul de familie sau la un medic urolog sau ginecolog sa te vada si sa-ti dea tratament. Nu e nimic de care sa te ingirjorezi, fiecare femeie din lumea asta a avut cel putin o data o infectie urinara. Trece rapid cu tratament.

| DaCumSaNu a răspuns:

E posibil sa fi racit la ovare sau sa prezinti o infectie vaginala. E destul de grav daca una dintre cele doua variante e valabila in cazul tau si este foarte indicat o vizita cat mai rapida la medic.